reklama

Sebekoučování aneb Když na kouče nemáme dost peněz...

Je to, na co se dívám, opravdu můj život, nebo je to sen, ze kterého se snad zítra probudím? Jsem na křižovatce - co se týče práce i vztahů. Ta práce není špatná, ale je to opravdu moje cesta? Mám totální zásek, nemohu s tím pohnout. Můžete se ztotožnit alespoň s jedním z těchto výroků?

Foto: Isifa/Thinkstock

"Proč jsem si já nebohá nevzala Pištu Hufnágla! Je to, na co se dívám, opravdu můj život, nebo je to sen, ze kterého se snad zítra probudím? Jsem na křižovatce - co se týče práce i vztahů. Ta práce není špatná, ale je to opravdu moje cesta? Mám totální zásek, nemohu s tím pohnout…"

Můžete se ztotožnit alespoň s jedním z těchto výroků? Pak vězte, že jste ta pravá adeptka na koučování. Koučování je metoda, která pomáhá lidem, aby se zorientovali v tom, kdo jsou, co si přejí, kde se vzhledem ke svým cílům a přáním nacházejí. Jinými slovy je to metoda, která krok za krokem buduje naše sebevědomí a usnadňuje naše rozhodování.

Jak na to, když nechci utrácet

Pokud o koučování něco víte, pak nejspíš to, že k němu patří postava kouče, který má v zásobě určité techniky a vede s vámi rozhovor. Pokud o koučování víte víc, pak také víte, že cena koučování je relativně vysoká - můžete snadno investovat i desetitisíce. Vyplatí se taková investice? Pokud zaplatíte skvělého kouče, je vysoká pravděpodobnost, že se vám hodnota vložených peněz mnohonásobně vrátí. Ale co když nevíte, jak skvělého kouče vybrat, popř. nemáte peníze, které byste mohla investovat?

Pak vám zbývá ještě možnost sebekoučování aneb koučování bez kouče.

Jak takové sebekoučování probíhá?

Vypůjčeme si společně univerzální postavu Ireny, které je 38 let, má dvě malé děti, manžela, s nímž se doma moc nepotkává. Irena je unavená. Ví, že by se měla pomalu vrátit do práce, ale do minulého zaměstnání se vracet nechce. Myslela si, že se něco vyvrbí během toho, co je na mateřské, ale nic zajímavého se zatím neobjevilo. Irena zjišťuje, že mezi ní a manželem se během posledních let vytvořila propast. Každý z nich žije v jiném světě. S dětmi je to skvělé, je šťastná, že je má, ale když dorazí ze školky, nemá ani chvíli pro sebe.

Domácnost je jako sedmihlavá saň!

Když usekne jednu hlavu, narostou dvě další. Irena nemá žádný vlastní zdroj příjmů, je odkázána na to, co dostane od manžela. Rozhodně není v situaci, kdy by si mohla dovolit skvělého kouče, kterého by určitě potřebovala. Irena má tzv. "blbý pocit", že by s tím měla něco dělat, ale neví co, a tak to "něco" odkládá. Toto odkládání v ní bohužel vyvolává pocit neustálé nespokojenosti. Její rozpoložení většinou odskáčou děti, které instinktivně reagují řevem. Irena se cítí ještě hůř. Jak tohle celé zastaví? Ráda by mluvila se svým mužem, ale neví přesně, kde začít, vlastně si už přestali povídat.

Jak se to stalo? Kam se vytratili společné večery?

Ráda by si promluvila s kamarádkami, ale zjišťuje, že poslední dobou se už spolu baví pouze o dětech. Ví přesně, které z kamarádčiných dětí prodělalo příušnice, ví, kdo měl angínu, které dítě hraje tenis, ale neví, co prožívají její kamarádky, neví, jak se doopravdy mají, co cítí… A co je horší, neví ani přesně, jak se má ona sama, neví, protože prostě nemá čas a energii, občas si povzdechne: "Já mám nějakou depku."

To jsem to dopracovala...

Jednoho dne se Irena zastaví v knihkupectví, aby holčičkám koupila pohádky Josefa Lady. Její zrak upoutá několik knih: Sám sobě koučem od Irmy Bohoňkové, Sebekoučování od Radvana Bahbouha a Zakázaná učebnice koučování od Magdaleny Vokáčové. Kromě Lady nakonec kupuje všechny tři knihy najednou a navrch pokládá Sebekoučovací karty. "To jsem to dopracovala," usmívá se Irena. Dobře si vzpomíná, jak se lidem, kteří čtou příručky na život, donedávna smála. Dobírala si je a hanlivě je označovala jako "Hledající".  Výborně, usmívá se Irena, takže už patřím mezi ně. Šest let na mateřské a skončila jsem jako Hledající. Usmívá se nejen ironii situace, ale také proto, že má dobrou náladu - po dlouhé době pro sebe něco udělala.

Vyzvedne děti ze školky, výjimečně jim pustí pohádku a uvaří si kávu. Sedne si nad karty, kde na zadní obálce čte: potřebujeme si všímat sami sebe, vyhradit si na sebe čas… vrátit se k sobě. To je přesné, vrátit se k sobě, myslí si Irena a objevuje kratičká nepravidla. Irena nečte nikdy návody, vynechá ho i tentokrát. Pobaví se nad nepravidly a rozloží před sebe karty. Vytahuje kartu s obrázkem divoké vody, kterou projíždí raft plný lidí. Ta atmosféra se jí líbí, taky na vejšce jezdila s holkama na rafty. Otočí kartu, která má název totálnost a čte citát: "Kdo ví proč, dokáže jakékoliv jak." Nietzsche

Nikdy neměla Nietzscheho v oblibě, ale citát se jí líbí.

Pod citátem jsou tři otázky:

  1. Dokážu se zaměřit na jeden úkol a dokončit jej?
  2. Umím si náročné věci rozdělit na jednotlivé kroky a  každému krůčku věnovat celou svou pozornost?
  3. Kdy se dovedu stoprocentně soustředit? Kdo nebo co mi k tomu pomáhá?

Irena postupně odpovídá na všechny otázky. No jasně, chtěla jsem řešit až moc věcí najednou, dochází jí. A úplně jsem se přestala soustředit sama na sebe, podivuje se. Slibuje si, že si každý den udělá jednu svatou hodinu jenom pro sebe, pro své záměry. Listuje knížkami a zjišťuje, že ve všech jsou různá praktická cvičení. Kterou začne? Před spaním si jednu vylosuje. Irena si začíná hrát a my jí v tuto chvíli opustíme...

A teď, milé čtenářky, kolik času věnujete sami sobě vy? Kolik času věnujete svému zevnějšku? Proto prosím než se rozhodnete vyhledat profesionálního kouče, zkuste se "zkoučovat" sami.

Můžete začít bez ničeho, jen tak. Posloužit vám může deset následujících otázek. A pokud Vás sebekoučování zaujalo, zakupte si kteroukoliv z uvedených knížek nebo třeba Sebekoučovací karty.

10 otázek pro Vás: Pokud můžete, odpovězte si na otázky písemně

Vaše odpovědi tak budou mít dvojnásobnou hodnotu.

1) Jaká témata teď ve svém životě řešíte?
2) Na které z těchto témat máte chuť se zaměřit?
3) Čeho přesně chcete dosáhnout?
4) Jak by vypadal ideální stav?
5) Popište co nejpřesněji, jak vypadá současný stav?
6) Co podobného už jste dokázala překonat v minulosti?
7) Kdybyste byla svojí nejlepší kamarádkou, co byste si poradila?
8) Napiště 5 možností, které můžete udělat pro dosažení ideálního stavu. Do čeho máte největší chuť?
9) Z těchto možností vyberte nejmenší krok, který můžete udělat, a dejte si termín, do kdy ho splníte.
10) Kdo nebo co vám může pomoci v tom, abyste to skutečně udělala?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Svatba nebo rozchod: Co bude pro váš vztah lepší?

7 typů mužů: Máte doma baviče, intelektuála či prudiče?

Jan Zlatohlávek: Návod, jak se stát ideální ženou

 


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama