reklama

Reportáž z koncertu Lucie: Mají se fanynky na co těšit?

V devadesátých letech u nás nebylo slavnější kapely než právě Lucie. Robert Kodym a David Koller byli generačními idoly, před nimiž se fanynkám na koncertech podlamovala kolena. Nyní slavná formace hlásí comeback. Bude stát za to? Zjišťovali jsme na jednom z prvních koncertů po mnohaleté pauze.

Foto: Herminapress.cz

V devadesátých letech u nás nebylo slavnější kapely než právě Lucie. Robert Kodym a David Koller byli generačními idoly, před nimiž se fanynkám na koncertech podlamovala kolena. Nyní slavná formace hlásí comeback. Bude stát za to? Zjišťovali jsme na jednom z prvních koncertů po mnohaleté pauze.

Když jsem Lucii v roce 2003 viděla naposledy, pardubický koncert končil písničkou Krev & rock'n'roll. V sobotu v pražském SaSaZu jí kapela začínala. Je to tak, kapela Lucie je zpět, v plné síle a se spoustou plánů. Aby se před velkým turné trochu rozehrála, bude teď hostit několik charitativních večírků.

Tím prvním byla právě sobotní akce v pražském klubu SaSaZu, kterou pořádala Nadace Terezy Maxové dětem. Vstupné nebylo zrovna nejlevnější, ale výtěžek z něj putoval na dobrou věc. Kdo by tak před dvaceti lety byl řekl, že se z koncertu kapely Lucie někdy stane "posh" událost pro VIP, mezi nimiž nechyběl Petr Čech, Jan Koller či Radek Štěpánek s Nicole Vaidišovou, případně módní návrhářka Klára Nademlýnská.

Mimochodem, krásná patronka nadace Tereza Maxová se na pódiu objevila nejen při slavnostním zahájení a při předávání vydražené a samozřejmě podepsané kytary, ale i v průběhu koncertu - coby tanečnice při písničce Pohyby. Kdysi dávno (v roce 1996) totiž hrála hlavní roli v jejím videoklipu.

A jaký koncert byl? 

Ze začátku trochu rozpačitý. Chvíli jste si museli zvykat na fakt, že opravdu vidíte hrající nejslavnější českou kapelu, kterou jste třeba už dávno pohřbili. Zhruba ve chvíli, kdy jste ve zmrtvýchvstání konečně uvěřili, začal se hrát song Vona říká jo, který v podání pánů v letech získal ještě pubertálnější nádech než obvykle, působil tak nějak groteskně, trochu jako karaoke. 

Následovala trojice velmi pomalých písní Lucie, Daniela a Sen, což zase působilo jisté obavy o to, kolik sil ještě ve staré dobré Lucii zbývá. Ale to je vše, co by se koncertu dalo vytknout. Jeho pokračování vás totiž vrátilo do mladých (případně dětských) let. 

Čtěte také: Lucie vyjede příští rok na turné

Celý sál zpíval jako zamlada, tančil jako kdysi. Dokonce k tomu často ani nepotřeboval kapelu. Bez její pomoci odzpíval kus Panice nebo třeba Černých andělů. Přestože nikdo Lucii neslyšel hrát už deset let, všichni si texty všech dvaceti písní, které tu zazněly, pamatovali nazpaměť. Myslíte, že si dodnes doma z nostalgie pravidelně pouští jejich CD? Těžko. Ale tyhle hity se do českých hlav a asi i srdcí zapsaly vyloženě nesmazatelně. 

Pořád stejně dobří

A je sympatické, že Lucie nemá ambice je měnit, předělávat. Nepotřebuje ukazovat, že i dnes má talentu na rozdávání, a tak je prostě zahraje tak, jak byly napsané a složené. Protože jsou prostě složené dokonale. Nebo snad znáte nějakou jinou českou kapelu, která by byla podobně úspěšná? Kapelu, která zanikla před celým desetiletím, a po celou dobu její fanoušci volali po jejím návratu?

Kdyby pánové neměli o poznání méně vlasů, o poznání větší bříška, a kdyby jim na pódiu nepomáhal Davidův dospělý syn Adam Koller, vůbec byste neřekli, že už dávno nejsou devadesátá léta, tedy zlatá éra Lucie.  

Byl to prostě prima mejdan, jak si na začátku přál David Koller. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Módní policie: Co Ewě Farne (ne)slušelo během SuperStar

Petra Němcová: Krásná Češka v náručí slavných mužů

Zdeněk Pohlreich: Jak uvařit poctivý vývar nebo kulajdu

V polské televizi podpořila LGBT: Nečekala jsem, že by to někoho mohlo stát místo | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama