reklama

Proti mšicím bez chemie. Postačí nedopalky z cigaret nebo zápach z česneku

Dokážou zlikvidovat velkou část úrody a jen máloco na ně platí. Proti mšicím můžete zabojovat i přírodními nebo běžně doma dostupnými prostředky.

Foto: iStock

Mšice mohou být pohromou pro celou úrodu. Rychle se totiž množí a dokážou z rostliny vysát veškerou energii. Mohou tak nejen zlikvidovat úrodu ovoce a zeleniny, ale hrozí i uhynutí celé rostliny. Co nejlépe pomáhá, pokud nechcete sáhnout po drasticky chemickém přípravku? 

Funguje rebarbora

Rebarbora své využití nachází především v kuchyni - stala se už běžnou součástí sladkých i slaných pokrmů. Ale může vypomoct i v boji se škůdci. Listy a řapíky jemně pokrájejte a povařte ve vodě. Vychladlý a scezený vývar používejte k opakovaným postřikům. Spolehlivě zahubí nejen mšice, ale i housenky.

Jakmile típnete cigaretu, využijte ji

Nikotin a další látky obsažené v tabáku jsou pro mšice toxické. Použít můžete větší počet nedopalků či celé cigarety. "Nedopalky nebo cigarety zalijte horkou vodou a nechte je do druhého dne vylouhovat. Poté je pečivě přeceďte přes jemné síto nebo tkaninu, aby nemohlo dojít k ucpání trysky postřikovače. Postříkejte postižené rostliny, v případě potřeby postřik opakujte," radí Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht.

Zápach, který spolehlivě mšice odradí? Vsaďte na česnek

Česnekový výluh mšice spolehlivě odpudí. Je proto při opakované aplikaci vhodný i jako prevence. "Dva stroužky česneku rozmačkejte do sklenice vody a nechte odstát alespoň šest hodin. Nevýhodou může být, že může odpuzovat i některé opylovače. Aplikovat by se tedy měl až po odkvětu plodin," podotýká Tichý.

Rajčatové listy dokážou mšice usmrtit

Také obyčejnými listy z rajčat si dokážete poradit před množícími se mšicemi. Alkaloidy obsažené v rajčatových listech jsou pro mšice smrtící. 100 g listů jemně posekejte a na noc naložte do vody. Po scezení aplikujte postřikovačem na postižené rostliny.

Jarová voda dokáže zázraky

Postup, který si nemohly vynachválit generace před námi. Roztok přiměřeného množství jaru a vody aplikujte postřikovačem. Mšice zahubí spolehlivě do druhého dne. Není však od věci po vyhubení mšic rostliny opláchnout.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama