reklama

Příběh zelené vdovy aneb Rodina je základ státu

Dříve manželky podnikatelů nebo jinak „úspěšných" mužů, kteří měli za to, že žít v satelitu je vrchol blahobytu. Dnes ženy, maminky a hospodyně, které na plný úvazek  „slouží" své rodině s jediným rozdílem - ze satelitu se přesouvají na ves! Jako ta ve filmu Rodina je základ státu...

Foto: rodinajezakladstatu.cz

Dříve manželky podnikatelů nebo jinak „úspěšných" mužů, kteří měli za to, že žít v satelitu je vrchol blahobytu. Dnes ženy, maminky a hospodyně, které na plný úvazek  „slouží" své rodině s jediným rozdílem - ze satelitu se přesouvají na ves!

Porevoluční fenomén rozvodovosti přinesl nový terminus technicus „zelené vdovy" - tedy ženy opuštěné v luxusním tichu zahrad, čekající na návrat živitele. K smrti znuděné dětmi i domácími pracemi.

Satelitní městečka versus vesnice

Ženy, které toužily žít mimo město, za městem, nejlépe nedaleko dálnice. V devadesátých letech byly takových žen plné satelity, v nichž vládl specifický druh anonymity, odcizení, ale i českého pokukování a závisti. Výše uvedené okolnosti tak vedly stále častěji k rodinným problémům, hádkám a krizím a ty zase k definitivním řešením - rozvodům!

Jinak, ale přece…

Dnes, byť v menší míře než v případě satelitů, se situace opakuje. Mladé páry se hromadně stěhují do rozsáhlejšího okolí velkoměst, na vesnice - do novostaveb či rekonstruovaných starých domečků. Aby se jim splnil sen žití na čerstvém vzduchu, v souladu s přírodou, mezi lesy, s domácími mazlíčky - a v takovém prostředí vychovávat děti, budovat rodinu atd.

Je to nádhera - ráno se probudím a slyším jen zpěv ptáků

Žádné rachocení tramvají a troubení aut. Vyjdu na zápraží a dýchám vůni rozkvetlé jabloně místo výfukových plynů. Prcek se v létě od rána do večera cachtá v bazénku u domu a má pískoviště jen pro sebe. A do Prahy to mám po dálnici pár (desítek) minut.

Jenže…

Mužové a manželové se vracejí domů čím dál později. Po práci je ještě třeba udržovat vztahy s klienty a kolegy tu squashem, tu partičkou golfu nebo jen tlacháním v hospodě. Cesta do i z práce taky něco zabere - v lepším případě hodinu, v tom horším i dvě a půl, a to už se málokterému muži chce fungovat. Tedy fungovat jako muž… ženu si hýčkat, opečovávat, věnovat jí pohlazení a samozřejmě chvíle intimní. A krize je po pár měsících (letech) na světě!

Rodina je základ státu

… tak se jmenuje nový film cenami ověnčeného scénáristy a režiséra Roberta Sedláčka, který bude mít premiéru již za dva dny - 13. října!

Film jako analogie zelených vdov!

Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů, týkající se celého vedení banky.

Příběh je to spletitý: „Chtěl jsem napsat satiru na české maloměšťáctví a ,rodinnou pohodu' a´la slavné Ecce homo Homolka, ale přimotala se mi do toho během roku psaní globální finanční krize a debaty o odpovědnosti manažerů za stav světa… a je z toho skutečné rodinné drama," říká k filmu režisér.

Těšte se na nový film Rodina je základ státu, více informací o filmu, včetně fotogalerie z natáčení, uvidíte ZDE nebo na Facebooku!


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama