reklama

Petr Havlíček: Zhubnout může opravdu každý!

Občas slyšíme, jak se někdo vymlouvá: "Já nemůžu zhubnout, protože mám tloušťku v genech." Je to opravdu tak, nebo je to mýtus a zhubnout může opravdu každý? Co myslíte?

Foto: Profimedia.cz

Občas slyšíme, jak se někdo vymlouvá: "Já nemůžu zhubnout, protože mám tloušťku v genech." Je to opravdu tak, nebo je to mýtus a zhubnout může opravdu každý? Co myslíte?

Ano i ne. Určitý podíl tukové tkáně dokáže shodit opravdu každý, ale ne každý se dokáže dostat na váhu, kterou si vysní. Nelze se ale vymlouvat na genetiku. Mnoho lidí si myslí, že nemůže zhubnout, protože má tloušťku v genech. Tloušťka v genech znamená, že tlustý být můžu, ale nemusím!

Pokud mám tlusté předky, znamená to, že obezitou mohu být skutečně ohrožen

 Zásadní věcí je uvědomit si to a zavést preventivní opatření sloužící k tomu, aby se tyto geny neprojevily. Jinými slovy, stojí mě to asi o trochu více práce než člověka, který má geneticky štíhlou postavu (ve smyslu o trošku většího hlídání si toho, co jím, a pravidelného pohybu), nicméně pozitivem na tom je, že tloušťka v genech mě motivuje k tomu žít zdravě  a přirozeně.

Hubení, dejte si pozor!

Nevýhodou geneticky štíhlé postavy je naopak to, že mě primárně nic nemotivuje, což se mi časem může vymstít. Za pár let může být situace naprosto opačná. Ten, kdo měl tloušťku v genech, si bude udržovat štíhlou a zdravou postavu a ten, kdo dostal dar štíhlé postavy, může být tlustý a nemocný.

Co dělat, abych zhubl:

  • Uvědomit si svou genetickou podstatu, a to, jak člověk žil v minulosti a to znamená hýbat se, hýbat se, hýbat se!
  • Zdravě a přiměřeně jíst a dostatečně odpočívat. Jen je potřeba zapátrat také v tom, jestli si s sebou netáhnu haldu strachů, komplexů, neuspokojení a dalších psychických problémů, které léčím např. sladkostmi nebo alkoholem, nebo mě tyto problémy natolik vyčerpávají, že nejsem schopen se fyzicky hýbat.
  • Jinými slovy před začátkem jakékoli změny, tedy i změny životního stylu, si musím vždy udělat analýzu toho, jak to se mnou je. Podívat se pravdě do očí a zjistit, co způsobilo, že jsem se do této situace dostal.
  • Řešit jen následek bez odstranění příčiny je z hlediska dlouhodobého efektu naprosto nesmyslné a nevede ke kýženému cíli.
  • Pokud chcete trvale zhubnout, pak nedržte diety, ale změňte životní styl a zjistěte, zda máte svoje životní hodnoty nastaveny správně.

Zdroj: kniha Jak se hubne v Čechách (vydala Mladá fronta)

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama