reklama

Nestíháte? Cukroví za pět minut dvanáct!

Jak ten čas letí! Nestíháte před Vánocemi, ale přesto doma chcete oslnit cukrovím? Pak je dnešní článek určen právě vám!

Foto: Profimedia.cz

Jak ten čas letí! Nestíháte před Vánocemi, ale přesto doma chcete oslnit cukrovím? Pak je dnešní článek určen právě vám!

Práce, děti, domácnost. Jakoby už tak těch povinností nebylo dost a do toho přijdou Vánoce. Vždyť byly nedávno! Čas letí jako bláznivý. Přestože by měly být Vánoce svátky klidu, tak ta pověstná pohoda obvykle přichází až po Novém roce.

Slibujeme, že přípravy budou rychlé a cukroví navíc zdravé!

  • Nerada bych dnešním tématem vyvolávala nervózní atmosféru, ale zeptám se - máte už napečeno?
  • Máte napečeny všechny druhy, které jste si předeslaly, milé hospodyňky?
  • Nezapomněly jste na nic?
  • Opravdu na nic?
  • Perníčky nazdobené a odležené, rohlíčky připravené, linecké naplněné?

Jéééžkovy voči… po přečtení tohoto článku možná spráskne ruce nejedna poctivá hospodyňka - vždyť mě chybí tolik druhů a to už je devátého? Ještě že je teprve devátého prosince, milé dámy, čas ještě máte, i když jak se říká, je za pět minut dvanáct. Místo nezdravých kousků s množstvím tuků a cukrů se pokusíme o zachování naší předvánoční hmotnosti - čeká nás kromě rychlého cukroví i cukroví zdravé (alespoň na první pohled)!

Už nepeč!

Kolikrát jste tuto památnou větu slyšela? Já tedy mnohokrát, nejen od svých kamarádek, ale s přibývajícím množstvím druhů i od nejbližších. Tak tedy dobrá, když už nemám péct, tak tedy nebudu. Cukroví udělám nepečené a troubu nechám zaslouženě odpočívat!

Vděčným nepečeným tvarem jsou kuličky, na jejichž chuti a vzhledu se dá skvěle vyřádit. Nezbytným doplňkem bude pochopitelně rum, kokos, cukr a oříšky. Velký kus práce odvede i cukrářská dekorace (barevné, zlaté či stříbrné sypání), pochopitelně nesmíme zapomenout na čokoládu či strouhané mandličky.

Roláda z kokosu nebo včelí úly? Ne - hříbečky!

Velkou oblibu si u nás získala černobílá roláda (z kokosu a hořké čokolády), pochopitelně také nepečená, která zmizla stejně rychle, jak vznikla. Takže kromě kuliček můžete popustit uzdu své fantazie a uválet si roládu - černobílou nebo třeba ovocnou s kandovaným ovocem. Nestárnoucím hitem jsou ořechové včelí či vosí úlky, které můžete plnit krémovou náplní či pro zjednodušení marmeládou. Dokonce ani zavírací kolečka nemusíte péct, vystačíte si s obyčejnými dětskými piškoty.Vrcholem jednoduchosti a možná i lenosti jsou piškotovo-banánové hříbečky.

Kromě tekuté čokolády, kterou si rozehřejeme v kastrůlku, potřebujeme jen banán a dětské piškoty, které spojíme párátkem, piškot namočíme do čokolády a rázem máme pořádný banánovo-houbový lesík… a nezapomeňte na rum, takový piškot namočený v tradičním tuzemáku a potažený čokoládou… hmm, to je panečku síla (ovšem pozor, cukroví je původně dětskou dobrotou, s rumem však dostává zcela jiný rozměr). Vzpomínám si, že od milovaného strejdy jsme dostávali tzv. marokánky - nepečené placky zalité čokoládou, proložené oříšky a kandovaným ovocem. Jen se po nich zaprášilo! Takže milé dámy, pokud se stejně jako já rozhodnete, že letos nebudete péct, ale přesto chcete rodině uchystat sladké Vánoce, tak z výše uvedených tipů vytvoříte suma sumárum hezkých pět druhů. Což není v dnešní době mohutného konzumu vůbec málo! Tak co, jdete do toho?

Zdravé cukroví? Zbláznila ses?

Tak dámy, zvládly jsme pět krásných a také se náležitě pochvalme, výstavních druhů. A to, aniž bychom zapnuly troubu, postávaly u trouby, opařily se o troubu nebo o plech, a co víc, horkým cukrovím si zkazily žlučník… Zdraví je nade vše, a protože chceme, aby i naši blízcí byli zdraví jako řípy, pustíme se do zdravého cukroví.

Zdravé cukroví… Existuje vůbec?

Copak to klasické je nezdravé? Jistěže není nezdravé, jen obsahuje více kalorických - tedy v našem případě „nezdravých" - přísad, než by bylo zdrávo. Máslo, bílá mouka, vejce, kakao - ve výčtu hříchů bych mohla pokračovat pěkně dlouho. Jenže, jak jsem již nedávno psala, každá správná babička a cukrářka by v životě nesáhla po náhražkách, i kdyby byly zdravější sebevíc. Takové legendární linecké, perníčky nebo rumové koule si žádné „náhrady" nezaslouží.

A pak jsou tady muži, podivné to stvoření, které při vyslovení zdravého jídla padá do mdlob (tedy někdy a někteří). Ale potom jsme tu ještě my, ženy, které by si rády smlsly, ale současně by si rády zachovaly svou štíhlou tajli. Existuje vůbec nějaký kompromis? Jistěže, je to kompromis, který pamatuje jak na ženskou linii, tak na mužské jazýčky i na dávné tradice našich babiček.

Pojďme na to!

Hlavní roli sehraje celozrnná mouka, špaldová mouka, ovesné vločky, karob,sušené ovoce (například meruňky, jablka či hrušky), zelenina (mrkvička se osvědčila) a spoustu podivně znějících dobrot. Opravdu, nebojte se zdravého pečení, nejen vaše postava, ale i vaše mysl bude na tyto Vánoce vzpomínat bez křečí a žaludečních bolestí!

Tak co dámy a pánové, již máte napečeno nebo se spoleháte na to, že zvládnete cukroví bez pečení? Jaký máte vztah ke zdravému cukroví? Převládají u vás stále tradiční chutě nebo na své zdraví a linii myslíte i při vánočním pečení?

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama