reklama

Nejste v práci spokojená? To musíte mít talent!

Podle současných průzkumů 2/3 lidí ráno vstává do práce s odporem. Většina z nás se těší na pátek a v neděli máme všichni lidově řečeno depku, že už je zase pondělí.

Pohovor u budoucího zaměstnavatele, ilustrační snímek
Pohovor u budoucího zaměstnavatele, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Podle současných průzkumů 2/3 lidí ráno vstává do práce s odporem. Většina z nás se těší na pátek a v neděli máme všichni lidově řečeno depku, že už je zase pondělí.

Přitom v práci trávíme většinu našeho bdělého života a naše práce má vliv nejen na naši peněženku, ale i na naše vztahy (balance mezi prací a volným časem) a zdraví (stres). Je neuvěřitelná škoda, když sedíme v práci, která nás nebaví a přitom bychom mohli být šťastní (i více prospěšní) někde úplně jinde, nemyslíte? Jak ale zjistit, pro jakou práci se vlastně hodím?

Talent má každý z nás!

Pokud jste si myslela, že talent má jen určité procento lidí, jste na omylu. Jak bylo chytrými vědci dokázáno, každý z nás má unikátní talentové vlohy, které vznikají v našem mozku již v době před narozením a jsou zcela nezávislé na genech našich rodičů. Talentovou vlohu si můžete představit jako schopnost, ve které vynikáte, aniž byste se o to museli extrémně snažit a tato činnost je vám nejen maximálně příjemná, ale i přirozená. V každém případě je potřeba si zapamatovat, že talentové vlohy určitě máte, konkrétně jich každý mívá 4-6.

Jak talentové vlohy odhalit?

Ideální variantou je, když vám s tím pomůže kouč anebo kamarád, který vám bude otázky pokládat. V každém případě si zkuste zodpovědět na následující otázky:

-Při jaké činnosti ztrácím pojem o čase?

-Kdybych věděl/a, že se mi vše na 100% podaří, do jakého projektu bych se pustil/a?

-Co bych chtěl/a mít napsáno na své vizitce?

-Jaká ocenění bych v životě chtěl/a dostat?

-Do jaké role (povolání) jsem se často stavěl/a v době dětství?

-Kdybych měl poslední rok života, jakou práci bych dělal?

Podle odpovědí můžete dobře rozeznat, jaké talentové vlohy máte. Pro ukázku uvádím některé vlohy mých klientů, kteří si talentový posudek nechali u mě zpracovat:

-Organizování akcí (působení: management, projekt management, organizace akcí)

-Pomoc lidem (působení: charita, koučování, poradenství v jakémkoliv oboru)

-Učitelství (působení: učitel, rodič, poradce)

-Bavič (působení: herectví, průvodcovství, vedoucí táborů, výletů apod.)

-Stmelovač (působení: teamleader, vedoucí skupin, teambuilding)

-Analytik (působení: analýzy, ekonomie, IT sféra)

-Vedení lidí - leadership (působení: top management, vedení lidí)

-Vizionářství (působení: management firem a lidí, výzkum a věda)

-Smysl pro krásu (působení: umělecká oblast, módní průmysl, design interiérů, architekt, fotograf)

-Vynikání (působení: plošné, nejvíce vrcholový sport)

Samotný talent vám nestačí

Pokud již tušíte, jaký talent máte, samotné vědění vám, bohužel, nestačí. Úspěch v dané oblasti vám zajistí hlavně píle a praxe, do které stejně musíte vstoupit. Pokud tedy například víte, že máte talent lidi učit, musíte mít sami vědomosti, které byste mohli předávat. A tak, když se dnes rozhodnete jít za svými sny a dělat skutečně to, co máte rádi a co vás baví (protože tam ten talent prostě máte), neopomeňte vzdělávání a učení se. Když se totiž podaří zkombinovat talentové vlohy s dostatečnými znalostmi, budete se do práce konečně těšit a rozhodně budete šťastnější, než jste nyní.

reklama
reklama
reklama