reklama

Na cestách: Poznejte skandinávský styl v Kodani

Jestli na cestování potřebujete příjemné počasí a teplo, počkejte s cestou do Kodaně až na léto. Správnou skandinávskou atmosféru ale bude mít jedině na podzim nebo začátkem zimy.

Foto: Shutterstock

Já jsem se sem vypravila na začátku listopadu, kdy celkem hustě pršelo a díky ostrému větru to tu vypadalo jako u nás uprostřed zimy. Bez čepice a rukavic jsme nevycházeli, i když místním to nedělá problémy. Odkoukala jsem od nich, že raději než jednu tlustou neforemnou bundu nosí několik (kvalitních) vrstev.

Protože se skandinávský styl a vkus stal pověstným a dánský design je legendou, uděláte nejlépe, když nebudete hledat ubytování v hotelu, ale u místních. Nejsnazší cestou, jak si pronajmout autentický byt, je služba Airbnb. My jsme tak našli krásný světlý a útulný byt nedaleko centra.

Často je tato forma ubytování navíc levnější než hotely. A co víc, spojíte se díky ní s někým, kdo tohle místo opravdu zná, a tak vám může dát spoustu tipů a doporučení.

#todaysoffice #airbnb #apartment #danish #interior #atwork #travelling #copenhagen #denmark #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Abych zůstala u tématu, jako první se rozhodně vypravte do místních muzeí. Nedaleko slavné sochy Malé mořské víly najdete Muzeum dánského designu, které vás seznámí se všemi místními ikonami v oboru, z nichž ovšem mnohé už určitě znáte. Spousta prostoru je věnována Arne Jacobsenovi či Verneru Pantonovi, ale pořád tvoří jen zlomek z celkové expozice, která funguje jako velká lekce vkusu.

Než se po prohlídce vydáte dál, zajděte na chvíli rozjímat do zahrady, která k tomuhle muzeu patří. Obzvlášť s podzimním spadaným listím vypadá kouzelně. 

Součástí světového umění se stanete také v obrovském muzeu Arken, které leží kousek za městem. Jeďte takzvaným S train (má rozšířenější dopravní síť než místní metro, a tak tu většinou budete cestovat právě jím) do stanice Ishoj, odkud je to pět minut jízdy autobusem číslo 128.

Jako první v Arken muzeu narazíte na Damiena Hirsta, respektive velký sál věnovaný právě jeho umění. Jsou tu třeba slavné krávy ve formaldehydu, nebo (můj oblíbený) obraz Dot Painting v rozšířené podobě, kterou umělec vytvořil přímo pro tohle muzeum.

Až do 8. ledna si tu můžete prohlédnout rozsáhlou výstavu Gerdy Wegener, malířky, kterou jistě znáte - právě podle ní a její múzy Lili Elbe byl natočen film Dánská dívka.

Jste-li milovníci architektury, budete v Kodani plesat v podstatě na každém kroku. Za tou historickou se vypravte na hrad Rosenborg v samém centru města. Když už budete v těch místech, zajděte také do Kruhové věže, odkud je skvělý výhled na město a uvidíte odtud dokonce i kultovní Oresundský most.

#rosenborg #castle #royal #architecture #history #autumn #colours #copenhagen #denmark #travelling #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Moderní architekturu pak běžte obdivovat do budovy, které se říká Black Diamond a najdete v ní knihovnu. Na tomhle místě budete litovat, že už nejste student, nebo aspoň spisovatel, který by sem chodil psát. Moc hezká je i budova opery (na úvodní fotce).

Kromě designu, umění a architektury je Kodaň také evropskou metropolí dobrého jídla. Nemusíte být v samém centru, abyste na každém rohu objevovali stylové kavárny se skvělou kávou, ale i opravdu dobré restaurace.

Místní Noma se celkem čtyřikrát stala nejlepší restaurací světa, i když letos skončila až pátá. V Kodani bylo uděleno celkem 20 michelinských hvězd celkem 16 restauracím. Tři má například Geranium, dvě zmíněná Noma nebo AOC.

Pokud vás na luxusní podniky a haute cuisine neužije, stejně vyražte objevovat jídlo - bister, o nichž bychom v našich končinách řekli, že jsou hipsterské, i když tady je to prostě standard, je tu všude víc než dost.

#colours #port #harbour #nyhavn #copenhagen #denmark #architecture #boats #travelling #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Až vám vytráví, běžte se projít do přístavu, konkrétně do ulice Nyhavn. Tady poznáte Kodaň tak, jak ji znáte z těch nejznámějších fotek - právě tady kotví spousta starých plachetnic před pestrobarevnými domky. Mohlo by se zdát, že takhle hezky barevná je celá Kodaň, ale kdepak, opravdu jde jen o tuhle jednu ulici. 

Troufám si ale říct, že zbytek města je vlastně mnohem hezčí, i když barevně monotónní. Typická architektura vypadá nějak takhle:

#denmark #autumn #colours #architecture #mood #copenhagen #travelling #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Další z vašich procházek by pak rozhodně měla vést na pláž. Projděte si Amager Park, kam se místní chodí v létě koupat, ale navštívit můžete i jednu ze saun, které na pobřeží fungují po celý rok.

Určitě omrkněte i mořské lázně Kastrup, což je oceňovaná celodřevěná stavba tyčící se přímo z hladiny moře. Z pobřeží navíc krásně uvidíte i slavný Öresundský most.

🌊 #seaside #sea #coast #beach #öresund #bron #bridge #skyline #landscape #copenhagen #denmark #travelling #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama