reklama

Na cestách: Kam utéct v zimě za sluncem? Na Kanáry do Las Palmas!

Předpověď počasí hlásí, že v Las Palmas je právě krásných slunečných 23 stupňů. U mě za okny právě teď sněží. To jen tak na úvod, abyste pochopili, proč píšu o Las Palmas v zimním období. Je to ráj pro všechny, kdo chtějí alespoň na chvíli uniknout mrazivému počasí.

Foto: iStock

Já se vydala do Las Palmas v listopadu a bylo to moje poprvé. Jela jsem navštívit bratra s přítelkyní, pro které už je výlet na Kanáry v zimě tradice. A já už teď konečně chápu proč.

Když jsem odjížděla, byla už v Česku pořádná zima, letěla jsem v hrubém svetru a kabátu, který byl vyzbrojený kožešinou. A tak když jsem pak přistála v Las Palmas a než jsem se vůbec dobelhala k mému budoucímu bydlení, myslela jsem, že pod tíhou toho všeho umřu. Ale i tak jsem nemohla jinak, než se od ucha k uchu smát – úžasné teplo, skvělý vzduch a všude okolo palmy!

Palm trees everywhere! #ihavethisthingwithcolor #ihavethisthingwithdoors

Fotka zveřejněná uživatelem Karin Dimitrovova (@karindimitrovova),

Proměnlivé počasí a klidné pláže

Las Palmas je největší a nejlidnatější město ostrova Gran Canaria a nachází se na severu. Byli jsme ubytovaní na promenádě hned u pláže Las Canteras. A ještě že tak! Jestli jste totiž ten typ, co se rád opaluje, je bydlení u pláže nutnost. Počasí se mění z minuty na minutu. Ještě mám stále živě v paměti, jak jsme se slunili na pláži a jen letmo jsme si všimli, že se v dálce začínají formovat mraky. Nijak extra jsme tomu nevěnovali pozornost, ale po pěti minutách bylo všude takové černo, až nás to vyděsilo. Pláž byla plná lidí, protože až do té doby bylo krásně slunečno a v jednom okamžiku se všichni začali rychle balit, jako by se blížilo tornádo. Co dodat. Domů jsme to už za sucha nestihli.

Pláž Las Canteras je kouzelná. Pokud ji chcete mít jen sami pro sebe, místo si určitě najdete, má totiž více než tři kilometry. Důvod, proč najdete lidi sdružovat se u sebe na pár konkrétních místech, je ten, že v tom úseku nejsou ve vodě u pláže kameny. Pokud si tedy hledáte klidné útočistě, ale chcete se i koupat, myslete na to.

Silence says a lot more than you think. #laspalmas

Fotka zveřejněná uživatelem Karin Dimitrovova (@karindimitrovova),

Sportovci si přijdou na své

Pokud se do Las Palmas dostanete, určitě vyzkoušejte surfing. Já to neudělala a ještě teď toho lituji. Surfing je zde velmi oblíbený a vy tak máte vše pod nosem – prkna a neopren k zapůjčení i nespočet instruktorů. Fascinovalo mě, že když jsem se rozhlédla po pláži doleva, panovaly tam vysoké vlny, které sjížděla kupa surfařů, zatímco napravo to byl úplně jiný svět, oceán byl klidný a lidé se opalovali na pláži.

Co jsem si ale ujít nenechala, byla jóga na pláži. Tu tady nabízí několik jógových center, které sídlí na promenádě, jen se musíte ujistit, že nabízejí i lekce v angličtině, pokud neovládáte španělštinu. Samozřejmě není problém si zacvičit jógu na pláži jen tak, já se do toho pustila v podvečer, kdy už pláže byly skoro prázdné, ale teplo pořád ještě bylo. Nebyla jsem jediná, kdo se rozhodl na pláži sportovat, občas okolo mě někdo proběhl nebo jsem zahlédla pár lidí, kteří praktikovali taiči.

Obecně zde narazíte na hodně běžců. Někteří běhají přímo na pláži, ale většina z nich po promenádě. Občas se sice musíte trochu prodírat davem, ale k večeru už promenáda není tak rušná a běh okolo oceánu je fakt k nezaplacení. To jsem běhala i já, kterou v Česku běhat ani nenapadne.

Co na ostrově dělat?

Přijela jsem si na místo odpočinout, takže se přiznám, že mi slunce na tváři, poléhávání a procházky po promenádě úplně stačily, ale nenechte se mýlit, na své si přijdete, i pokud vás nicnedělání na pláži zrovna nebere.

Za návštěvu rozhodně stojí historická čtvrť Vegueta s úzkými dlážděnými uličkami a náměstím, na kterém stojí nádherná katedrála sv. Anny z 16. století, z jejíž vyhlídky je krásný pohled skoro na celé město. Jelikož byl konec listopadu, tak na náměstí stál vánoční strom a palmy byly ověšené blikajícími světýlky. Takový pohled stál za to. Blízko odsud je taky velký přístav.

Pokud vás Las Palmas omrzí, není problém si půjčit auto a odskočit si do jiného města – Maspalomas, které se nachází na jihu ostrova. Říká se o něm, že je turističtější než Las Palmas (je tady i větší teplo), a já to tak taky vnímala, ale je pravda, že jsme ho neprozkoumávali moc. Až tady budete, tak nezapomeňte navštívit písečné duny, některé dosahují výšky až deseti metrů a rychle vám připomenou, že se pohybujete blízko Afriky. V ten konkrétní den, kdy jsem duny navštívila já, tam nebyla živé duše. A to byl teprve zážitek! Často je tam ale prý narváno.

Las Palmas má mnoho tváří a určitě stojí za návštěvu. Jediné, čeho lituji, je, že jsem tam nepobyla déle.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama