reklama

Na cestách: Kde najít klid v Beskydech

Prázdniny skončily. Ideální čas začít cestovat po Česku. Jako první se vydejte třeba do Beskyd. Máme pár tipů.

Foto: Žena.cz

Když chcete mít klid, je nejlepší se během července a srpna zdržovat ve velkých městech a za krásami české přírody nevyjíždět, protože bývají plnější než pověstný Václavák. Měsíce hrůzy ale skončily, a naopak začíná čas prodloužených a hlavně klidných víkendů.

Teď už můžete cestovat do Beskyd a klidně navštívit i ta nejoblíbenější místa jako jsou Pustevny s jejich typickými dřevěnými stavbami postavenými v lidovém stylu Dušana Jurkoviče.

To samé platí také o Radhošti, na jehož vrcholu stojí půvabná dřevěná kaple a před ní sousoší svatého Cyrila a Metoděje, ale také socha Radegasta, boha slunce, vítězství a války, jejímž autorem je Albín Polášek.

Do Beskyd se (než začne zima a hlavní roli začnou hrát lyže) samozřejmě jezdí hlavně za přírodou. Ty nejkrásnější části hor jsou chráněny sítí národních parků, jejichž stezky nabízí krásné výhledy, lidovou kulturu, díky níž si tu připadáte jako v úplně jiné době, a také spoustu rozhleden. 

K těm nejkrásnějším a zároveň nejnovějším patří Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm. Je stará jen pět let, ovšem postavená je podle původního návrhu z roku 1896.

Pokud ale hledáte spíš místo, kde budete téměř sami, pohybujte se v Beskydech v okolí Velkých Karlovic. Chcete-li větší hotel s rozsáhlým spa včetně termálních bazénů, zakotvěte v hotelu Horal.

O něco komornější a pro nás, milovníky samoty, příjemnější je hotel Lanterna, kde je úplně všechno: kvalitní spa se spoustou procedur, skvělá restaurace, naproti sjezdovka (pro případ, že byste se sem v zimě chtěli vrátit), a kromě toho je to skvělá základna pro výlety.

Jen dva kilometry do kopce nad chatou například najdete rozhlednu Miloňová. Pokud budete bydlet takhle blízko, vypravte se sem na západ slunce. Do batůžku přibalte láhev vína a skleničky a máte větší romantiku než v jakékoli restauraci - můžete se klidně vsadit, že tu budete úplně sami.

👌🏼#beautiful #weekend #trip #czech #nature #beskydy #mountains #landscape #clouds #nofilter #catchthemoment

Fotka zveřejněná uživatelem Zdenka Tomis (@zdenkatomis),

Pod zmíněnou chatou také začíná zajímavá fotostezka Valachy vedoucí krásnou krajinou, kterou navíc lemují infotabule, které vás naučí základy focení přírody. 

Krásná a celkem nenáročná procházka vede také ze sedla Čarták na Soláni k vrcholu Třeštík, nebo třeba k prameni Vsetínské Bečvy. Zkrátka v Beskydech je stále co dělat a i mimo hlavní turistická centra tu najdete krásnou přírodu - především teď na podzim. 

Na cestu do Beskyd jsme si půjčili ekologickou Toyotu Prius čtvrté generace, která šetří nejen peníze za benzín, ale i ovzduší. Je to totiž hybrid, a tak částečně jezdíte na elektrickou energii, přičemž auto se samo nabíjí, takže nemusíte nic řešit a když jezdíte super spořivě, můžete mít spotřebu jen tři litry na 100 kilometrů. To jde, že?

Tahle technologie mi byla vždycky sympatická, navíc nový Prius ji ještě zefektivnil. Auto je díky hybridnímu systému úsporné a dokonalé tiché, takže (nejen) na výlety a do přírody, kde nechcete nikoho rušit hlukem ani "vůní benzínu", ideální.

Kromě toho má méně křivek, a tak je podle mě i vizuálně přitažlivější. Připravte se tedy na to, že se za vámi budou lidé ohlížet. Nám se to stalo - těžko říct, zda to bylo kvůli výjimečnému vzhledu, nebo proto, že viděli jedoucí auto, ale neslyšeli ho. Jeden kluk si nás dokonce za jízdy fotil (ne, žádný přestupek jsme v té době nepáchali).

Když už budete v Beskydech autem, udělejte si jeden den výlet k vodní nádrži Šance. Sice se tu nevykoupete, ale na procházky a kochání se je to tu stejně lepší. 

Pokračovat pak můžete až do Čeladné k hotelu Miura. To v případě, že byste si chtěli zahrát golf, vyzkoušet další spa, nebo se opravdu dobře najíst. Mimochodem, v místní restauraci visí můj milovaný obraz Dot Paintings do Damiena Hirsta, tak načerpejte inspiraci.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama