reklama

30 fotek, které musíte vidět, pokud milujete tulipány

Tulipány bezesporu patří k nejoblíbenějším jarním květinám, jejichž sezóna právě začíná. Jsou krásné, křehké, plné jemnosti, s nepřeberným množstvím barevných variací a mnohdy překvapivých druhů. Máte-li je v oblibě podobně jako my, pokračujte ve čtení..

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Štíhlé elegantní rostliny s nekonečně mnoha odstíny. U většiny z nás vyvolávají tulipány příjemné pocity, evokují jaro, světlo, slunce a taky Holandsko. Jejich domovina je však docela jinde, o několik tisíc kilometrů východněji na jižních svazích Pamíru. V každém případě jde o květinu významnou, silnou, která kdysi málem rozložila holandské hospodářství.

Na světě je dnes známo něco kolem 150 druhů tulipánů, od jednobarevných přes žíhané, s květy hladkými, anebo rošťácky rozčepýřenými.

Věděli jste, že...

Věděli jste, že...

  • tulipány dostaly své jméno po obráceném tureckém čepci, tzv. "tulibanu"
  • tulipán je národní květinou Íránu a Turecka 
  • za cibulku vzácného druhu "Semper Augustus" byste kolem roku 1636 dostali přes čtyři a půl tisíce guldenů, dva koně i s postrojem a nový povoz
  • v roce 1637 vyměnil jistý Holanďan celý svůj pivovar v Utrechtu za tři kusy vzácných tulipánových cibulí 

Ze své domoviny, jižních svahů pohoří Pamír a Hindúkuš, se rostlina rozšířila do Turecka, severní Afriky, Malé Asie, Íránu a Japonska. V roce 1554 se tulipány poprvé objevily v Evropě na dvoře Ferdinanda I. Habsburského. Existují ovšem i jiné zdroje, které udávají za místo prvního evropského výskytu Prahu. Až z té se pak údajně rozšířily tulipány do Vídně na císařský dvůr a následně do Holandska.

V Holandsku se tulipány začaly pěstovat ve velkém a jejich popularita i cena prudce stoupala. Obchodníci tehdy byli ochotní platit za exotickou cibulku i zlatem. V letech 1636 a 1637 se rozpoutalo doslova tulipánové šílenství. Ať už šlechta, sedlák nebo děvče ze statku, všichni se snažili s cibulkami cizokrajné rostliny obchodovat. Mnohdy do "tulipánového byznysu" vložili celoživotní úspory, prodávali majetky a půdu…

Davové šlenství dosáhlo svého maxima, nabídka předčila poptávku a cena tulipánových cibulek spadla. Spousta obchodníků zbankrotovala a do velkých problémů se dostala i holandská ekonomika. 

Přes všechny obtíže a extrémy se nakonec tulipány v Holandsku zabydlely natolik, že je s nimi země dnes automaticky (i hystoricky) spojována.

Potěšte své oko i duši a prolistujte si naši tulipánovou grafiku…

reklama
Doporučené recepty
    reklama