reklama
 

Czech Design Week obsadí Prahu. Kde a co bude k vidění?

Moderní designové předměty se v listopadu nastěhují do nejrůznějších koutů Prahy. Výběr děl některých vystavujících přinášíme už nyní.

Prohlédnout grafiku
Foto: Žena.cz

Podzim v Praze je ve znamení módy a designu. Od 7. do 13. listopadu proběhne na několika místech české metropole druhý ročník umělecké přehlídky designu pod značkou Czech Design Week. 

Hlavním prostorem letošního festivalu Czech Design Week bude Kafkův dům. Proběhne zde exkluzivní první veřejné představení knihy Proměna Franze Kafky v nejstarším českém překladu s litografiemi Petra Nikla.

Ale rozhodně se nestačí vydat jen tam. Další expozice budou na návštěvníky čekat například na Jungmannově náměstí, Náměstí Republiky, Václavském náměstí, Staroměstském náměstí ale také v několika nákupních centrech v samém centru Prahy.

"Umění a design, to je sice současnost a budoucnost, ale i to, co nám zanechali naši předkové. Proto chceme pracovat také s architekturou a nabídnout návštěvníkům zážitky jak ze zcela nových míst, tak z prostor, která byla dlouhou dobu veřejnosti nepřístupná," uvedl Lukáš Pipek, zakladatel a ředitel festivalu Czech Design Week.

"Letos představíme designový mix expozic – příkladem jsou porcelán, sklo, šperky, průmyslový design, dětské oblečení, hračky, pánskou i dámskou módu, interiérový design, nebo několik premiér v knižním odvětví, diskuzi o vývoji video her nebo diskuzi na téma autorského práva. Letos bude asi dominovat módní oblečení, minulý rok to byly šperky," dodává Pipek.

Prosklené design boxy

Svá umělecká díla představí designéři jako Cyril Dunděra, Vladimír Staněk, Mikuláš Zipper, Martin Fryč, Ondřej Lalák nebo Leo Macenauer. Organizátoři slibují i zahraniční účast. Díla některých z nich si můžete prohlídnout ve fotogalerii.

Kromě klasické výstavy plánují organizátoři akce také rozmístit po centru Prahy speciální prosklené design boxy, ve kterých se budou zdarma představovat vybraní čeští umělci.

"Jde nám o to, dostat design do ulic a veřejnosti, ale také turistům a návštěvníkům Prahy, ukázat, že český design má tradici. Právě proto se bude moc daný designer v boxu nejen prezentovat, ale také zde bude moci prodávat své výtvory," dodal Pipek. O výběru těchto designerů rozhodne porota složená z kurátorů.

reklama
reklama