reklama

Kvóty pro ženy jsou nesmysl, říká Dita z Czechitas

Czechitas je parta holek, která pomáhá zase a jen holkám, navíc v poměrně netradiční oblasti - v oboru informačních technologií.

Zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová
Zakladatelka Czechitas Dita Přikrylová | Foto: Czechitas.cz

Příběh Czechitas

Příběh Czechitas začal v roce 2013 uspořádáním prvního workshopu, v podobě bezplatného programovacího víkendu pro holky, Rails Girls, v Brně. Odezva byla pozitivní, ukázalo se, že holky "neprogramátorky" se chtějí učit, jak si vytvořit vlastní logo, vlastní web či e-shop. Holky z Czechitas proto rozjely organizování workshopů na různých úrovních pokročilosti, které se zaměřují na konkrétní technologie nebo znalosti. Jejich cílem je zlomit bariéry a stereotypy, které holkám brání vydat se do světa IT. Czechitas pomáhají vytvářet komunitu holek, které věří, že čím více žen bude v technologických společnostech, tím úspěšnější ony samy a jejich produkty budou.

Parta holek, která pomáhá zase a jen holkám, navíc v poměrně netradiční oblasti - v oboru informačních technologií. Tak začínal nápad, projekt, posléze organizace a dnes už regulérní firma zvaná Czechitas, snažící se vzdělávat dívky a ženy a šířit osvětu pod sloganem IT pro holky, holky pro IT.

Když jsme se potkali se zakladatelkou Czechitas Ditou Přikrylovou, nechtělo se věřit, že fungují teprve dva roky. Tolik toho tahle parta holek stihla. "V červnu 2013 vznikla myšlenka, která potom rok spala. Až v létě 2014 jsme dali dohromady konkrétní koncept a začali na něm ve svém volném čase pracovat." 

 Je vlastně radost, když se někomu podaří svůj koníček a nápad na pořádání workshopů proměnit v úspěšně fungující podnik. Co Dita a její kolegyně za ty dva roky dokázaly a kde se vidí za pár let? Zeptali jsme se u kávy.

Proč by vlastně ženy či dívky měly umět programovat?

Protože to budou potřebovat.

A jsou ženy či dívky pro svět informačních technologií nějak specificky, lépe vybaveny…jinak než muži?

Ne, to fakt ne. Já můžu čerpat z vlastní zkušenosti. Holky jsou prostě pečlivější, a to nejen v hledání chyb. A dokážou dotahovat věci do konce. Nemluvě o tom, že když je ženská v pracovním kolektivu plným chlapů, tak je ta dynamika úplné jiná. IT přece není jen o programování. Je to i o tom, jak dobře používat nástroje, analyzovat, řešit problémy.

Stává se, že vás okolí nařkne z genderově laděného…

Z feminismu?

Tak nějak…

No jasně… principiálně feministické hnutí jsme, já se tomu nevyhnu. Ale důležité je si uvědomit, že základ naší myšlenky nevychází z toho, že "ženy ženám", pojďme bojovat za rovné příležitosti a tak dále. Ale spíš "IT je super, pojďte se k nám přidat"! Mně je jedno, jestli žen v IT bude 30 %. Samozřejmě mě zvou na feministické konference, protože to děláme, jak děláme. A myslím si, že nám to i trošku kazí jméno. Ale nemyslete si, nejsme veskrze ženský kolektiv, učí a školí u nás i kluci.

Takže nejste příznivkyní zavádění kvót na počet žen v konkrétních oborech a funkcích?

Ne, to vůbec. Já bych hrozně nechtěla být ta ženská, která byla na svou pozici dosazená jen proto, že jsou na to zavedené nějaké kvóty. To musí být hrozný pocit. A obor IT je přímý, upřímný a transparentní, tam by to ti kluci dali hned sežrat. V IT je to přece jedno, jestli je to kluk, nebo holka, většina práce je stejně on-line… důležité je tu práci udělat dobře a včas. Ženy samotné se musí motivovat k tomu, aby šly a chtěly se to naučit. Ne proto, že je to potřeba shora, ale že v tom samy spatřují benefity.

Vy prý naučíte programovat každého…

Otevřeme dveře každému, tedy, když je to holka. Programování, analýzy, grafiky. Za jeden den zvládneme udělat statickou webovou stránku, aniž by ta holka předem cokoliv z IT uměla. Nebo webovou aplikaci, responzivní web, za pár měsíců naučíme programovat mobilní aplikace. Jde o to, aby si ta holka z našeho workshopu něco vzala a chtěla se učit dál. Máme lektory, kteří je, v případě zájmu, budou dále úkolovat.

Kdo je nejčastější klientkou Czechitas? Absolventky středních škol, ženy na mateřské, holky, internetové podnikatelky, nebo holky, které si jen touží rozšířit (profesní) obzory?

Kdepak, absolventek středních škol máme na sociálních sítích z celkového počtu 5500 cca 20-30 % a mezi 1300  absolventkami kurzů tak 5-10 %. Zbytek jsou zaměstnaný holky, podnikatelky a maminky.

Měla by vaše klientka mít technické vzdělání nebo nějaký vztah k matematice?

Nemusí mít dobrý vztah s matematikou. Já myslím, že je důležité, aby si to vyzkoušel každý, jestli IT pro něho je, nebo není. Byla u nás slečna, která studovala humanitní studia a dnes pracuje jako vývojářka. A tenkrát ji nikdo neřekl, že by mohla vyzkoušet něco takového. Nakonec si i vzpomněla, že tu matematiku na střední škole ráda měla, ale podmínkou to určitě není.

Jinými slovy, vy zkrátka boříte mýty a zažitý despekt k IT technologiím, stejně jako přesvědčení, že je to čistě pánská záležitost?

Jo! Takový to: pojďte za náma, je to docela sranda. My (Czechitas) pracujeme s Microsoftem na středních školách na Akademii programování, která ukazuje dětem základy programování a kódování. Potom máme ještě letní tábor pro holky na středních školách atd. Je na nás, aby dívkám někdo řekl, že je to docela fajn obor i pro ně. Když nemáte model v rodině, pak se k tomu těžko dostanete.

Můj táta u počítače seděl, co si pamatuju, co jsem se narodila. A protože brácha dlouho nepřicházel, tak jsem šla na IT já. I když já jsem matematiku milovala, jezdila jsem na olympiády atd. A když jsem si dávala přihlášku na vysokou školu, říkala jsem si, co se s tou matematikou dá dělat. Učit nechci, tak asi na ekonomku. Pak jsem si otevřela učitelské noviny a zjistila jsem, že se s matematikou dá dělat informatika, a tak jsem si ty přihlášky poslala dvě.

Jak se za ty dva roky vyvinul projekt Czechitas?

Jsme někde úplně jinde, jsme úplně jiná organizace. Když jsme začínali, tak jsme to dělali ve volném čase, po večerech a o víkendech. Dnes zaměstnáváme tři lidi, za uplynulý rok jsme udělali 46 workshopů, děláme intenzivní kurzy na pokračování, letní tábory, potkáváme se se zajímavými lidmi, firmami a hlavně se snažíme ty holky dostat na zajímavé pracovní pozice, kdy suplujeme mezičlánek mezi samotnou holkou a konečným zaměstnavatelem. Jsme vlastně i taková personálka s příběhem.

Jaké pozice holkám umíte nabídnout a jaké lidi firmy nejčastěji žádají?

Naše komunita už čítá dost absolventek, které jsou uplatnitelné na trhu práce v juniorních pozicích v IT. Je třeba si uvědomit, že fungujeme teprve krátce, a proto nenabízíme firmám hotové lidi, programátory. Spíš na stáže, částečné úvazky, mentoringové programy. Pozic je dost. Máme už pár zaměstnaných testerek, testových analytiků, datových analytiků, vývojářek v herním byznysu, frontend vývojářek, UX designerek, ale taky projektových manažerek.

Potřebujete a máte sponzory, nebo je Czechitas už nyní prosperující, ziskový podnik?

Ještě není. Ještě nedokážeme zaplatit režijní náklady, které nám s projekty vznikají. Na konkrétní akce už máme velké sponzory, jako je Konica Minolta a Hub, na Akademii spolupracujeme s Microsoftem, na DataGirls s Keboolou. Podpořila nás i Adastra a drobní partneři na jednotlivé workshopy.

Musíme se ale hodně otáčet, využívat našich kamarádů a dobrovolníků, dobrých vztahů. Pracujeme proto na členském systému, na intenzivních placených kurzech a hledáme takové partnery, kteří podpoří celou naši činnost. Čistě proto, že jim ta investice z PR nebo marketingového hlediska dává na dlouhý horizont smysl, a ne proto, že u nás chtějí jen nabírat absolventy.

Co je pro vás největší satisfakcí, úspěchem? Když díky Czechitas najde, jak vy říkáte, holka uplatnění, pracovní pozici?

Přesně tak. Když vidíme, jak měníme lidem životy.

Kde vidíte Czechitas za další dva roky, pět let. Nabízí se cesta soukromé školy, akademie, vidím to správně?

Pokud se budeme vyvíjet tak rychle a organicky jako doposud, netroufám si ani odhadovat, kde budeme. Možná to bude vlastní akademie s komplexním vzdělávacím programem, vlastní prostory s odpoledními výukovými kroužky pro malé děti. Každopádně tu budeme a budeme velcí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Generace vystresovaných žen: Jsou na tom hůř než muži

Novodobí nomádi: Pracují v Česku, žijí na pláži u moře

10 věcí, které o vás lidi vědí za pár vteřin






reklama
Doporučené recepty
    reklama