Hnus fialovej, šumafuk, za krále Klacka. Kde se vzala nechutná česká úsloví
Hlavu "v pejru" má občas každý, brouka do hlavy ale může nasadit otázka, proč se známé úsloví vůbec používá. Původ mnoha zažitých frazémů vysvětluje na Instagramu autor vystupující pod pseudonymem Král Klacek. Víte, jakou spojitost má nadávka "držet klapačku" s výrobou tvarůžků nebo že "jít do kopru" nemá nic společného se známou rostlinou?
Při dotazu, kolik etymologických slovníků a publikací o původu slov má ve své knihovně, autor instagramového účtu "Krále Klacka" pouze bezradně rozhodí rukama. Myšlenka začít popularizovat notoricky známá úsloví ho napadla už dlouho před začátkem pandemie. Čas strávený doma mu ale dal příležitost založit profil, kde každý týden publikuje jeden příklad ustáleného slovního spojení. Vše dělá anonymně.
"Baví mě být schovaný za maskou Jeho Jasnosti. Navíc mi vyhovuje komunikace, kterou udržuji se svými sledujícími, kmány," objasňuje, proč si nepřeje zveřejňovat svou skutečnou identitu.
Být z něčeho jelen? O sudokopytníka nejde
O něco sdílnější je v souvislosti s počátky svého zájmu o frazeologismy. "Třeba věta 'Být z něčeho jelen'. Najednou mi totiž došlo, že zmatenost máme tímto způsobem spojenou se sudokopytníkem, přitom to logicky nemá žádnou spojitost. Postupem času jsem nacházel tolik pojmů, že mě napadlo je začít zveřejňovat," vypráví.
Svou tvorbou se tak řadí mezi dalších několik profilů, které na Instagramu popularizují češtinu. "Dělá mi radost, když můžu znalosti, které vyplývají z mého koníčku, předat někomu dalšímu," objasňuje s tím, že mu občas přijdou i děkovné zprávy od učitelů, kteří profil využívají v rámci výuky na základních školách.
Většina úsloví má fekální původ
Ačkoliv bere čtení staletých slovníků s frazeologismy jako své hobby, s úsměvem přiznává, že v češtině nikdy nevynikal ani se jí neživí. "Vždy jsem míval dvojky trojky, z diktátů dokonce čtyřky. Slohy sice byly lepší, ale plné chyb. Dokonce si troufám tvrdit, že mám i jakousi formu dysortografie," dodává.
Na svém instagramovém účtu s 26 tisíci sledujících objasnil původ již více než 140 takovýchto běžně používaných úsloví, a jak podotýká, velká část z nich má původ v exkrementech. "Třeba pendrek, od slova Bärendreck - medvědí lejno, anebo sousloví velký kulový. Lidé se kdysi snažili mluvit slušněji a hledali pro to nové výrazy," vysvětluje.
Podívejte se v galerii na původ používaných úsloví.