7 tipů, jak vybrat dítěti kolo
Když už syn přímo lítal na odrážedle, začala jsem řešit, jaké kolo mu vybrat. Bez postranních koleček? S jakou brzdou? A hlavně: jak velké? Vydrží ještě příští sezonu? A jak moc se mi celá tahle "sranda" prodraží?
Zašla jsem za Lukášem Juskem ze společnosti Simplerent, celosezónní půjčovny dětských kol a lyží, odkud jsme měli půjčené i lyže a nemohli jsme si tento krok vynachválit. Na co všechno brát zřetel, když svému potomkovi vybíráte kolo?
1) Nekupujte větší kolo
Vybrat pro dítě správnou velikost kola je základ. Rodiče často dělají tu chybu, že koupí větší kolo, než je potřeba. Dítě pak na kole sedí nepřirozeně a je příliš natažené, nebo jsou pro něj řídítka příliš vysoko. Stačí dítě změřit a podle výšky vybrat vhodné kolo. Určitě nekupujte kolo s tím, že do něj časem doroste.
2) Za každých okolností dosáhnout na zem
V případě, že pořizujete první kolo, myslete na to, že dítě techniku jízdy neovládá. Proto vybírejte tak, aby za každých okolností dosáhlo nohama na zem a mohlo bezpečně zastavit. Vyhnete se tak ošklivým pádům. "To samé platí i o přechodu na větší kolo další jaro - vždycky je dobré, když dítě necháte po zimě nějaký čas rozjezdit na menším, aby získalo jistotu, a teprve pak přejdete na nové," vysvětluje Lukáš Jusko ze společnosti Simplerent.
3) Nebojte se přídavných koleček
Na odrážedle dítě jezdilo bez nejmenších problémů, ale na kole stejné velikosti se bojí? Zkuste to s přídavnými kolečky. Dítě na začátek získá jistotu ve šlapání, přece jen oproti odrážedlu jde zase o úplně jiný pohyb. Po čase kolečka sundejte, dítě se rychle naučí jezdit bez nich.
4) Protisměrná brzda je bezpečnější
Veškerá kola se dnes dodávají s přední čelisťovou brzdou, začátečník by ale měl mít především brzdu protisměrnou. "Takzvané torpédo, kdy dítě brzdí nohou do protisměru jízdy, je bezpečnější, dítě je schopné rychlejší reakce a nepotřebuje tolik síly ani soustředění. Na ruční brzdu pak bez problémů přechází časem, jakmile si je na kole jisté," vysvětluje Lukáš Jusko.
5) Nepodceňujte plastový kryt řetězu
Dětem se může jednoduše stát, že se jim do řetězu namotá tkanička nebo část oděvu a nebezpečný pád je na světě. Kolo pro menší děti by mělo mít plastový kryt, který tomuto riziku zabrání.
6) Bez helmy ani jedno šlápnutí
Častý argument rodičů je, že dítě jezdí jen po zahradě nebo v okolí domu, a tak žádnou helmu či jiné bezpečnostní doplňky nepotřebuje. "Nošení přilby je pro děti povinné, nebezpečí zranění hlavy bych opravdu nepodceňoval. A rodičům doporučuji pro děti pořídit i rukavice," doplňuje Jusko.
7) Jak nezničit rodinný rozpočet
Nové kolo, to je často zásah do rodinného rozpočtu. Navíc je pravděpodobné, že za rok z něj malý cyklista vyroste a kolo či odrážedlo za několik tisíc bude jen zabírat místo v garáži nebo se jej budete snažit složitě prodat. Tyhle problémy řeší stále populárnější model celosezonní půjčovny. "Nejenže výrazně ušetříte, ale kolo navíc dostanete servisované, v případě závady vám jej okamžitě vymění, a když dítě skokově povyroste ještě během léta, prostě dostanete větší a jede se dál," doporučuje Lukáš Jusko ze Simplerent.