reklama

Pouštění draků a vaječná válka. Jak se slaví Velikonoce napříč planetou?

Jaro už se předvádí ve své plné kráse a Velikonoce, jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, jsou tady. Kromě náboženské symboliky jde v širším pojetí o oslavu jara a nového života, což je zrovna letos ještě o něco důležitější než obvykle. Vydejte se s námi napříč planetou a podívejte se, jak se tradičně slaví Velikonoce jinde na světě.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Přestože ty letošní Velikonoce nebudou ve znamení velkých rodinných setkávání a veselého koledování, a ani na hory s největší pravděpodobností nevyrazíte jako obvykle, mohou být hezké zase jiným způsobem. Strávíte čas v nejužším kruhu těch, které sice denně vídáte, přesto si možná často neuvědomujete, jak moc důležití pro vás jsou.

Velikonoční lidové pranostiky

Velikonoční lidové pranostiky

  • Kolik dešťů před Velikonocemi, tolik dešťů v srpnu.
  • Déšť na Velký pátek rozmnožuje statek.
  • Prší-li na Bílou sobotu, bude v létě nouze o vodu.
  • Kdo se v Neděli velikonoční první vrátí z kostela domů, tomu nejdříve dozraje obilí.
  • Je-li na Boží hod velikonoční jasno, bude léto slunečné a vodou příhodné a na dar boží úrodné.
  • Bouří-li na Boží hod velikonoční, s prací na poli zčerstva začni.

Zapomeňte však na chvíli na aktuální situaci a karanténu a pojďte si s námi připomenout, jaké tradice se s Velikonocemi obvykle pojí. Ty se zemi od země liší a občas (z našeho "českého" pohledu) působí i docela kuriózním dojmem. Od nápaditě vymalovaných kraslic se tak dostanete k honosně nazdobeným vozům s volím spřežením, k házení hrnců, strašidelným kostýmům anebo k výrobě obří omelety pro stovky strávníků. 

Velikonoční svátky v širším pojetí oslavují konec zimy a vznik nového života. Dny se utěšeně prodlužují, stromy barevně rozkvétají, mláďata se houfně rodí. Nálada je lepší a nová naděje jako by protkala vzduch.

Podívejte se, jaké tradice se vážou k Velikonocům jinde na světě, a posuďte sami, jak moc (nebo málo) vám připadají zábavné či neobvyklé.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama