reklama
 

Jak proměnit svůj koníček v úspěšné podnikání?

Chuti malých barevných dortíků podlehla během svatební cesty do USA. Z její vášně se postupem času stalo úspěšné podnikání.

cupcake
cupcake | Foto: Thinkstock

Vždy si přála mít něco svého a budovat to nejenom pro sebe, ale i pro své děti. V současnosti stojí jen malý krůček od splnění svého snu. Pokud se vše podaří, otevře svoji první cukrárnu a zároveň i úplně první cupcake obchod v Praze.

Chuť malých dortíků Lelí Hnidáková poprvé ochutnala v roce 2012 na svatební cestě ve Spojených státech a rozhodla se, že kouzlo tohoto sladkého nebe, jak americkým cupcakekovým obchodům říká, přenese i do Čech. 

Odvahu vrhnout se do podnikání v sobě našla hned na začátku. Velkou oporu našla v mnoha lidech kolem sebe, a především ve svém manželovi. Chvíli ale trvalo, než se naučila péct a vychytala svoje recepty.

Na začátku sice narážela na to, že cupcaky nikdo nezná a plete si je s muffiny, postupem času se ale staly velmi populární. V současnosti peče jeden za druhým a nestíhá odpovídat na objednávky. Za tři roky má zase sebou tisíce dortíků připravených nejenom na svatby, ale například i na gastronomické festivaly, tiskové konference, nebo jako dárky pro obchodní partnery. Tam všude jdou na dračku. "Teď bych situaci popsala s čistým svědomím jako hotový cupcake boom," vypráví.

Péct doma ale už nestačí. Atmosféru amerických "dortíkových" podniků navíc chce přinést i do Prahy, a proto se rozhodla svůj sen posunout zase o stupeň výš. Pro všechny fanoušky původem amerických pochoutek plánuje vybudovat obchůdek poblíž náplavky. Pomoci ji v tom má hlavně crowfundingová kampaň.

Cupcake není muffin

Cupcaková tradice sahá až do 18. století, kdy se začaly poprvé péct ve Spojených státech. Dnes jsou ale již celosvětovým fenoménem, Česko nevyjímaje. Vzhledem k tomu, že příprava je i časově těší se oblibě i u začínajících kuchařů.

Proč jsou ale dortíky tak oblíbené? A skutečně dokážou vykouzlit úsměv na tváři? "Protože jsou prostě nádherné a hravé. Líbí se mi ta možnost "vyřádit se" na nich. Je to jen na vás jak je nazdobíte. Vymyslíte novou příchuť, barevnou kombinaci. A umí jednu moc důležitou věc, vyčarovat úsměv na tváři. Každého potěší, když mu chcete udělat radost," potvrzuje jejich milovnice Lelí.

Cupcake zvládne upéct každý. Musíte jen znát pár fíglů, o ty rámci svého podnikatelského záměru hodlá Lelí podělit v rámci speciálních kurzů. "Když jsem s cupcakes v roce 2012 začínala, skoro nikdo v Čechách nevyslovoval správně slovo "cupcake". Většina lidí nechápala rozdíl mezi cupcakem a muffinem. To je tedy věčný problém, stále se najde dost lidí, kteří to neví," dodává Lelís.

A jaký je tedy rozdíl mezi cupcakem a muffinem? Jednoduchý cupcake je dort a muffin je buchta - rozdíl by měl být především v těstě.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama