Jak jedl pračlověk? Vyzkoušejte recepty na pravěké menu
Nabízíme vám recepty staré více než 2 miliony let - posuďte sami, jak moc se liší od těch dnešních. Vyzkoušejte předkrm, polévku, dva hlavní chody a zákusek pravěkých lidí!
Nabízíme vám recepty staré více než 2 miliony let - posuďte sami, jak moc se liší od těch dnešních.
Vydejte se s námi do světa našich divokých prapředků, kde se proháněla stáda bizonů a chlupatí mamuti byli denní realitou.
Pro pořádek vám nabídneme předkrm, polévku, dva hlavní chody a zákusek. Recepty na ně sestavili pracovníci pražského muzea gastronomie.
Vítejte u předkrmu
Ten bude trochu skromnější, asi jako v pizzerii, kde při čekání na objednávku dostanete k zakousnutí chléb z pizzového těsta. Nazvěme ho třeba pšeničné chlebíčky.
Doporučujeme: Snědli byste dort za 3 miliony? Dobrou chuť!
Co budeme potřebovat: pšenice dvouzrnka, kyselé mléko, sůl
Postup: Usedneme ke kameni s prohlubní a kulatým kamenem, jež do ní zapadá, rozdrtíme pšenici na prášek. Odfoukneme plevy a zpracováváme obilí tak dlouho, dokud mouka není jemná. Zaděláme ji kyselým mlékem a osolíme. Z těsta tvarujeme malé placičky, které pečeme na rozpáleném kameni. Podáváme horké.
Polévka je grunt
Polévka se bude od vývaru, na který jsme zvyklí, trochu lišit, ale když budete hladoví, ani vám to nepřijde. Jak tedy na slepičí vývar s řebříčkem?
Co budeme potřebovat:
- pšenice dvouzrnka
- vývar ze slepice
- řebříček obecný
- sůl
Postup: Ještě před dokonalým zpracováním mouky na předkrm si dáme stranou trochu hrubě nadrceného obilí, větší i menší kousky pohromadě. Nasypeme je do hliněné nádoby, ve které jsme předtím uvařili slepici (ta bude tvořit jeden z hlavních chodů). Chuť dodá řebříček obecný.
Hlavní chod pro dámy: Slepice
Soudě podle Věstonické Venuše, pravěké dámy se dietami moc netrápily. Nicméně my jim nyní připravíme lehčí jídlo, slepici vařenou s bylinkami.
Co budeme potřebovat:
- slepice
- sůl
- řebříček obecný nebo kokoška pastuší tobolka
- voda z potoka
Postup: Zabijeme slepici. Polijeme ji ledovou vodou a na chvíli zahrabeme do rozžhaveného popela, aby šlo peří bez problémů oškubat. Vykucháme vnitřnosti, maso naporcujeme a vložíme do hliněné nádoby s osolenou vodou z potoka. Vaříme na ohni do měkka. Chuť dodají rostliny s výraznou kořeněnou chutí, třeba řebříček obecný nebo kokoška pastuší tobolka. Hotovou slepici vyjmeme z vývaru, který použijeme na polévku.
Hlavní chod pro pány: Kanec
Výživnější vepřové jsme ponechali mužům, kteří potřebují sílu na lov. Kanec pečený pod ohništěm pro ně bude to pravé ořechové.
Co budeme potřebovat:
- ulovený divoký kanec (nákup a logistiku ponecháme na silnějším pohlaví)
- sůl
Postup: Ohněm opálíme štětiny. Kance vykucháme a vložíme do rozpálené, vymetené jámy pod ohništěm. Rozložíme na něj listnaté větve, zasypeme hlínou, lehce udusáme a nad tím vším znovu rozděláme oheň. Pečeme alespoň 3 hodiny.
Dezert nesmí chybět
Pokud se stravujete zdravě, nebude se pravěký dezert příliš lišit od snídaně, kterou jste měli dnes ráno na misce vy. Bude to obilná kaše s ovocem a medem.
Co budeme potřebovat:
- pšenice dvouzrnka
- mléko
- čerstvé ovoce
- med
- špetka soli
Postup: Nadrtíme pšenici dvouzrnku nahrubo a uvaříme ji v mléce se špetkou soli. Na závěr osladíme medem a přidáme čerstvé ovoce.
Tak co, nechali byste se pozvat na pravěkou hostinu? Co vám ale můžeme zaručit, že připravíte-li návštěvě pravěké menu - nikdy na vás nezapomene.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Upečte dítěti psa! Nebo také šneka, draka, sumce...
Cena za práci na mateřské? 55 000 Kč měsíčně!
Psí pojištění: Záchrana života, nebo vyhozené peníze?