reklama

Jak cestovat s dětmi? 10 tipů, jak zorganizovat let

Jak co nejlépe zvládnout cestu letadlem s malým dítětem? Dopředu si zarezervujte ta nejlepší místa a nezapomeňte přibalit oblíbeného plyšáka.

Foto: Thinkstock

Známe to všichni. Jedním z nejnáročnějších momentů pro rodiče s malými dětmi během dovolených bývá samotná cesta. Ať už jedete autem nebo autobusem, případně cestujete letadlem, potýkáte se především s tím, jak ratolest zabavit.

Nejpraktičtější je v tomto ohledu vzhledem k délce trvání nesporně létaní. A pokud vyrazíte s dětmi do 23 měsíců věku můžete i ušetřit.

"Cena letenky pro takto malé dítě (do 23 měsíců) je deset procent standardní ceny letenky. Je to minimální tarif, který platíte. Letenka vás tedy bude vždy něco stát. Ale pozor - tato pravidla se liší v závislosti na letecké společnosti. Každá letecká společnost to má trochu jinak. Je potřeba před koupí cenu a podmínky letenky ověřit buď u prodejce nebo přímo u aerolinky, " přibližuje zástupce společnosti British Airways Emil Delibashev.

Na co dalšího by jste neměli zapomenout a jak co nejlépe cestu v letadle zorganizovat? Zde je 10 užitečných tipů:

1) Rezervace letenky

Na průběh cesty s malým dítětem je třeba myslet již při rezervaci a pořízení letenky, kdy je nezbytné do rezervačního systému letecké společnosti zadat údaje o spolucestujícím malém pasažérovi, společně s veškerými požadavky na servis s ním spojeným.

Důležité je vědět, že při přepravě letadlem se děti rozdělují do dvou skupin, na novorozence, takzvané infants (ve věku 0 – 2 roky) a děti (ve věku 2 – 12 let). Novorozenci standardně cestující bez nároku na vlastní sedadlo, děti ovšem vlastní sedačku mít musí.

Těhotné ženy v letadle

Žena může cestovat bez omezení do 28. týdne těhotenství. Od 28. do 36. týdne těhotenství potřebuje lékařské potvrzení, že je schopna absolvovat cestu letadlem. Potvrzení nesmí být starší než sedm dnů.

Po 36. týdnu by již těhotná žena neměla cestovat letadlem vůbec. Letecká společnost se však v těchto případech musí plně spolehnout na to, že těhotná žena zodpovědně uvádí pravdivé informace o délce svého těhotenství.

2) Zavazadla

Dalším úskalím může být balení zavazadel. Budu mít dostatek prostoru na speciální dětskou stravu? Kam zabalím pleny na týdenní pobyt u moře? Dopředu si proto raději zjistěte limity letecké společnosti, se kterou letíte.

„Například u British Airways má novorozenec i dítě nárok na stejný počet a hmotnost zavazadel, jako dospělý cestující, což dává dostatek prostoru pro veškeré vybavení, které bude dítě během cesty potřebovat – přes plínky, vlhčené ubrousky, dudlíky, lahvičky až po hračky a knížky, které zabaví dítě během letu,“ dodává Emil Delibashev.

3) Jak to funguje v případě kočárku?

U tradičních leteckých společnosti je jeho přeprava zadarmo. Projdete s ním přes  letištní bezpečnostní kontrolu až k letadlu, kde bude posléze uložen do zavazadlového prostoru. Zpět ho od palubního personálu dostane po přistání.

4) Jak se správně usadit?

Narazit můžete i na velikost sedačky. Některé společnosti ale umožňují využít vlastních autosedaček. Nehodí se ale všechny. Musí splňovat leteckou společností specifikovaná kritéria, o těch je dobré se informovat už před odletem.

5) Jídlo

Pokud jde o stravu pro malé dítě, můžete si s sebou na palubu vzít tolik jídla a pití, kolik budete potřebovat, tedy včetně tekutin. Ale pozor - jak všichni víme, s přepravou tekutin v kabině letadla to není tak jednoduché. Je nutné  mít vše v uzavíratelných nádobách, jelikož při letištní kontrole budete požádáni, abyste vy či vaše dítě veškeré tekutiny a pyré ochutnali. 

6) Přebalování během cesty

Dalším velkým problémem v letadle může být přebalování. Zde opět záleží, jak jsou letadla dané letecké společnosti vybavena. Některá disponují přebalovacím pultem, což vám rozhodně ulehčí manipulaci při výměně plenek.

7) Jak nejlépe uložit malé dítě

Cestujete-li s novorozencem (do 10 kg) na dálkových letech, požádejte nebo si vyberte sedačku v první řadě. Tu si v tomto případě můžete zdarma rezervovat hned při koupi letenky. První řada je v letadlech určených na dlouhé lety vyhrazena zpravidla právě cestujícím s dětmi. Je zde totiž prostor pro umístění malé vaničky, do které uložíte své dítě. 

9) Jak je zabavit

Možná přijde během cesty řada i na film či hraní her. Pokud tedy vaši ratolest neuspokojí přibalené hračky nebo kniha, je možno využít speciální nabídky, jako jsou obrazovky se širokou nabídkou filmů a hudebních kanálů. K dispozici bývají také filmové kanály pro děti, které malé pasažéry během zdlouhavého letu spolehlivě zabaví.

10) Nezapomeňte na vlastní deku a polštář

Kromě oblíbené hračky vezměte i pohodlný polštář a vlastní deku. V letadle na dálkových letech sice deku a polštář dostanete, dítěti se však bude lépe usínat, pokud bude mít s sebou na palubě známé věci z domova.

reklama
Doporučené recepty
    reklama