Havlova milenka Irena Obermannová: Co si o ní myslíte?
Irena Obermannová je zřejmě nejkontroverznější česká spisovatelka současnosti. Abyste si na ni i vy mohli udělat svůj názor, rozhodli jsme se připomenout její dílo i život.
Irena Obermannová je zřejmě nejkontroverznější česká spisovatelka současnosti. Její jméno si zřejmě spojujete nejen s mnoha jejími knihami, ale také s Václavem Havlem. Abyste si na ni i vy mohli udělat svůj názor, rozhodli jsme se připomenout její dílo i život.
Jedna z nejznámějších českých spisovatelek se narodila 17. dubna 1962 v Praze. Vystudovala gymnázium a také FAMU, obor scénaristika a dramaturgie. Nějakou dobu pracovala jako dramaturgyně v České televizi, na starosti měla diskusní pořady jako například Ženský hlas s Ester Kočičkovou či Domácí štěstí s Ivou Hüttnerovou.
Svou první knihu s názvem Frekvence tygra napsala až v roce 1996, kdy jí bylo čtyřiatřicet let. Proslavil ji ale až v pořadí druhý Deník šílené manželky, který napsala o dva roky později a ihned se stal bestsellerem. Stejně jako další román s názvem Divnovlásky byl zfilmován.
Obermannovou si její čtenářky vždycky nejvíce cenily pro terapeutický přesah jejích knih a také proto, že umí skvěle a klidně jen v několika větách charakterizovat a "oživit" své postavy.
Nenápadná přezdívka Největší Čech
Dnes má na kontě celých čtrnáct ženských románů a jednu sbírku povídek, z nichž největší rozruch rozhodně vzbudily poslední dvě. První z nich se jmenuje Tajná kniha a popisuje intimní vztah s mužem, kterého nazývá Největší Čech. Podle obrovské spousty reálných indicií je jasné, že oním mužem je Václav Havel.
Bleskově.cz: Obermannová útočí: Umírající Olga? Na tu nikdo nehleděl >>
Kniha vyšla v roce 2011, tedy v době, kdy měl Havel dlouhý a šťastný vztah s manželkou Dagmar, a také krátce před jeho smrtí. Není zřejmě divu, že Tajná kniha vzbudila mezi recenzenty i veřejností velkou vlnu nevole a odporu a Obermannová byla nařčena, že použila svého románku s Havlem, aby se zviditelnila.
Urychlila Havlovu smrt?
Mnozí jí vyčítali také to, že ať už to bylo ve skutečnosti jakkoli, o mileneckých vztazích s prvním českým prezidentem se zkrátka nepíše. Objevovaly se i názory, že kniha Obermannové Havlovu smrt velmi urychlila.
Ta však dodnes tvrdí, že je kniha projevem její lásky, že jen nastavila zrcadlo společnosti a že to nikdo nepochopil správně. Pro jistotu tedy loni napsala ještě pokračování Tajné knihy, které se jmenuje Panoptikum české. Prý měla potřebu doříct, jak to bylo, vše vysvětlit. S velkým pochopením se však ani tentokrát nesetkala.
Irena Obermannová je rozvedená a s Danielem Kohoutem má dvě dcery - Rozálii a začínající herečku Bereniku.
Co si o spisovatelce myslíte vy?
Ceníte si jí pro její autorské nadání, nebo jste ji také odsoudili za její Tajnou knihu? Přijde vám zveřejnění milostné poměru s Václavem Havlem v pořádku? Měla na to spisovatelka právo, nebo se tím, podle vás, chtěla pouze zviditelnit a udělat reklamu své knize?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Spice Girls dnes a v době největší slávy: Vzpomínáte?
Sexy Češi: Čím starší, tím lepší. Tady je důkaz!
Horoskop na celý rok 2013: Na co se můžeme těšit?