reklama

Filmový festival Mezipatra queer bourá stereotypy

Mezipatra queer filmový festival zahájí svůj dvanáctý ročník

Foto: Jan Langer

V listopadu se rozjede již dvanáctý ročník jednoho z největších festivalů svého druhu Mezipatra. Jedná se o přehlídku špičkových filmů s tematikou gayů, trans, queer a lesbiček, spojený s mezinárodní soutěží. V doprovodném programu nechybí přednášky, workshopy, výstavy, diskuze a parties. Téma letošního ročníku je cestování časem.

Festival vznikl jako impulz majoritní společnosti, aby se začala zajímat o lesbickou, bisexuální a transgenderovou kulturu. Je tedy především prostorem pro poznávání.

Soutěžní filmy hodnotí dvě poroty - hlavní, která uděluje Cenu pro nejlepší celovečerní hraný film, a studentská, hodnotící krátkometrážní snímky. V hlavní porotě bude letos sedět videoumělec a aktivista Tom Kalin, autor dvou provokativních a expresivních celovečerních filmů. Dalším významným hostem festivalu je Todd Haynes, režisér (např. Beze mě: Šest tváří Boba Dylana) a scénárista, objevitel herečky Julianne Moore.

Festival se uskuteční od 2. do 8. listopadu v Brně (kino Art) a od 10. do 16. listopadu v Praze (kina Světozor a Lucerna).
Vstupenky na jednotlivá představení lze zakoupit v pokladnách kin za sto korun, permanentka přijde na 490 korun.

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama