reklama

Chcete být spisovatelem? Stephen King radí, jak na to

U jeho hororů se už čtyřicet let třesou miliony lidí po celém světě a jemu tak pravidelně vydělávají sedmnáct milionů dolarů ročně. Kdo jiný by tedy měl začínajícím autorům poradit ten správný recept na úspěch?

Foto: Žena

U jeho hororů se už čtyřicet let třesou miliony lidí po celém světě a jemu tak pravidelně vydělávají sedmnáct milionů dolarů ročně. Kdo jiný než Stephen King by tedy měl začínajícím autorům poradit ten správný recept na úspěch?

Sám ví moc dobře, že má světu o spisovatelském řemesle co sdělovat, proto v roce 2000 napsal knihu O psaní. V ní mimo jiné říká: "Nebudu lhát a tvrdit, že neexistují žádní špatní autoři. Je mi líto, ale znám spoustu špatných autorů."

Jak tedy nepatřit mezi ně? Jak konečně začít psát a jak psát opravdu dobře? A jak se mezi spoustou autorů prosadit? Tady je několik dobře míněných rad, jejichž autorem je právě Stephen King:

 • Přestaňte se dívat na televizi a čtěte, jak nejvíc můžete. Televize zabíjí kreativitu. Dobrý autor dělá dvě věci: Hodně čte a hodně píše.
 • Připravte se na větší porci kritiky, než dokážete snést. V tuhle chvíli o sobě možná pochybujete jen vy, ale až se do toho pustíte, bude o vás pochybovat ještě další spousta lidí. Důležité je se v takovou chvíli nevzdat a nepolevit. I když se stanete nejprodávanějším autorem světa, vždycky tu bude někdo, komu budete připadat málo dobrý.
 • Musíte psát především pro sebe. Psaní by vám mělo přinášet především radost a naplnění.
 • Když píšete, odpojte se od zbytku světa. Psaní by měla být v podstatě intimní činnost, při níž budete sedět někde v rohu místnosti, kde si vás nikdo nebude všímat a nikdo a nic vás nebude rušit. Od lidí přes telefon až po internet.
 • Nebuďte domýšlivá a pište normálně. Nehledejte dlouhá, vznešeně znějící slova nebo termíny jen proto, aby váš text působil lépe. Pište tak, jak je vám přirozené, jinak to bude vypadat hloupě a každý to pozná.
 • Vyhněte se dlouhým odstavcům. Jak odstavec vypadá je skoro stejně důležité jako to, co říká. Musí hezky plynout a dobře, tedy pohodlně, se číst.
 • Nenechte se svazovat gramatikou. Pokud máte pocit, že se někam více hodí tvar slova, který není gramaticky úplně správný, nebojte se ho použít. Koneckonců jsou to právě spisovatelé, kdo vytváří jazyk a nová slova. 
 • Naučte se dokonale popisovat. Popis sice začíná v autorově představivosti, ale měl by končit v té čtenářově. Je velmi důležité, aby si čtenář dokázal představit všechno, co mu překládat, a ještě navíc tak, jak si to představujete vy jako autor. Všechno co vidíte ve své hlavě musíte umět převést do slov.
 • Na druhou stranu není potřeba poskytovat čtenáři příliš mnoho informací a detailů o postavách, prostředích. Co není vyloženě důležité pro spád nebo děj, nemusíte rozebírat. Čtenář by měl mít nějaký prostor pro zapojení vlastní fantazie. Navíc budete mít jistotu, že se do toho příliš nezamotáte.
 • Pište tak, aby postavy byly reálné. Promyslete si jejich charaktery do všech detailů. Vážně je v pořádku, že váš vrah pomáhá staré babičce přes přechod?

Čtěte také: Chcete psát knihu? Čekejte peklo, říká známý spisovatel

 • Uvědomte si, že k tomu abyste napsali dobrou knihu nepotřebujete žádné drogy ani alkohol, přestože se často mluví o tom, jak tyhle věci podporují kreativitu. 
 • Nepokoušejte se nikoho napodobovat. Nevyprodukujete nic jiného než nepovedenou napodobeninu.
 • Pochopte, že psaní je určitou formou telepatie. Musíte se umět vžít do svých postav i do svých čtenářů. Musíte se naučit vidět své psaní z nadhledu.
 • Berte psaní vážně. Pokud vážně chcete něco dokázat, musíte být odhodlaní. Nepsat jen z náhlého popudu, vzrušení nebo třeba deprese. To všechno totiž za nějakou dobu pomine, ale psaní by vám mělo vydržet.
 • Pište každý den. Něco asi vůbec nepoužijete, něco přepíšete, ale cvičení dělá mistra. Vaše postavy začnou nabývat rozměrů, děj bude skutečně propracovaný...
 • Vytvořte si denní plán. Stephen King píše každý den deset stran. Dejte si stejně jako on předsevzetí, že do tří měsíců budete mít první verzi vaší knihy. I přesto, že je hodně dlouhá.
 • Jakmile budete mít hotovo, udělejte krok zpátky a pomalu projděte každičkou stránku. Hledejte chyby, neobratná vyjádření, nepřesnosti a podobně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dávat ženě kytku: Zbytečnost nebo důkaz lásky?

Nejšílenější zákony, které diskriminují ženy

Stolování na zahradě? Máme pro vás 15 vychytávek!

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama