reklama

Bolí vás záda? Protáhněte se s overballem

Při sezení na kancelářské židli a práci na počítači tělo většiny lidí trpí. Dříve či později se začne projevovat bolest, jejímž původcem bývá nesprávné držení těla. Bolestem i dalším zdravotním obtížím lze předejít snadnými cviky s overballem.

Overball vás může zbavit bolesti zad.
Overball vás může zbavit bolesti zad. | Foto: Zdenka Tomis, Profimedia.cz

Při sezení na kancelářské židli a práci na počítači naše tělo trpí. Dříve či později začnete cítit bolest, jejímž původcem bývá nesprávné držení těla. Bolestem i dalším zdravotním obtížím lze předejít snadnými cviky s overballem.
 
Cvičení s pružným míčkem, tzv. overballem, je jednou z nejbezpečnějších forem protahování ztuhlých svalů a posilování. Není fyzicky náročné a nezatěžuje klouby jako jiná cvičení se zátěží. Při pravidelném cvičení s touto pomůckou lze dosáhnout aktivace svalů a snížení obtíží.

Základem cvičení s overballem v kanceláři je podpora správného držení těla při sezení na židli. Jednoduché cviky umožní vnímat svaly a přemýšlet o tom, jestli je posazení přirozené. Vyvíjením tlaku na overball dochází k protažení hlubokého stabilizačního svalového systému. Protahují se také svaly, které mají u většiny lidí kancelářských profesí tendenci se zkracovat. Overball umožňuje procvičit i zádové partie, jež společně s břišním svalstvem fixují páteř ve správné poloze.

Tipy na správné cviky

Zkuste cviky odborného poradce Žij zdravě, Mgr. Jana Větrovského, ty, které pomáhají napravovat právě vaše obtíže a nebo si zkuste zacvičit podle našeho videa, který jsme připravili společně s portálu FITHALL.cz.

1. cvik - protažení krční páteře

Jak na to: Nafouknutý overball držte v obou dlaních za hlavou. S výdechem tlačte hlavou mírně vzhůru do overballu a napřimujte páteř. Netlačte rukama proti hlavě.
Efekt: Nacvičíte správné držení hlavy a aktivujete svaly na zadní straně krku.

2. cvik - uvolnění zápěstí

Jak na to: Ufouknutý overball podložte při práci s počítačem pod hřbet dlaně.
Efekt: Uvolníte napětí v zápěstí během celodenní práce na počítači.

3. cvik - protažení krčních svalů

Jak na to: Nafouknutý overball umístěte mezi hlavu a stěnu. Tlačte hlavou proti míči. Uvolněte ramena, vyhněte se aktivaci trapézového svalu, který vede od páteře směrem k rameni.
Efekt: Aktivujete krční a zádové svaly.

4. cvik - zahřátí svalů

Jak na to: Podávejte si nafouknutý overball z ruky do ruky, kolem těla, před tělem i za tělem. Můžete s ním také kroužit kolem hlavy, pasu nebo kolen.
Efekt: Posílíte svaly celého těla.

5. cvik - protažení hrudní páteře

Jak na to: Podložte si nafouknutý overball zhruba do výše lopatek mezi tělo a opěradlo židle. Střídavě přetáčejte trup do stran. Nesmí se pohnout pánev ani zvedat ramena. Provádějte jen drobný pohyb v oblasti hrudní části páteře.
Efekt: Mobilizujete hrudní část páteře.

6. cvik - posílení mezilopatkových svalů

Jak na to: Nafouknutý overball dejte mezi loket a tělo. S výdechem zatlačte loket k tělu a s nádechem tělo uvolněte.
Efekt: Posílíte především dolní fixátory lopatek.

7. cvik - posílení břišních svalů

Jak na to: Nafouknutý overball vložte pod bedra a lehce se o něj opřete. S výdechem zvedněte trup do vertikální pozice, s nádechem povolte do mírného opření o overball.
Efekt: Posílíte především břišní svaly.

8. cvik - posílení vzpřimovače páteře

Jak na to: Sedněte si na zem, dejte overball na kolena a plynulým pohybem ho posouvejte po nohou až k jejich špičkám.
Efekt: Posílíte vzpřimovače páteře a svaly na zadní straně stehen. 

9. cvik - posílení stabilizačního systému páteře

Jak na to: Sedněte si na nafouknutý overball a udržujte rovnováhu. V základní pozici seďte opření o nohy i ruce. Pánev musí zůstat stabilní. Pro vyšší obtížnost cviku zvedněte nohu, ruku nebo obojí.
Efekt: Posílíte svaly hlubokého stabilizačního systému páteře a břišní svaly.

Zdroj: Fithall.cz

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama