BLOG Češka z Česka: Povídání o Prvním máji
První máj je státní svátek, Svátek práce. V minulosti spojený s povinnými průvody, politickými hesly a transparenty. Dnes vnímáme první máj znovu hlavně jako svátek zamilovaných, svátek lásky.
První máj je od nepaměti oslavu jara a plodnosti. Připisovala se mu zvláštní moc, protože je mezi jarní rovnodenností a zimním slunovratem. Na návsích se dodnes na počest příchozího jara staví májky - ozdobené vysoké a rovné stromy.
Zelený strom přestavuje vitalitu, stejně tak jako pentle třepetající ve větru, kterými je ozdoben. Na pentlích nesmí chybět červená barva jako symbol krve a života. Špička mířící do nebe je jako pozdrav a připomínka vyšší moci nad námi. Májka postavena ve středu obce je pak viditelná z dálky a funguje jako strážný duch před zlými silami.
Jak to bylo se stavěním májek
Májka stojí až do Letnic, na Moravě až do hodů, tedy po celé léto. V minulosti se většinou jednalo o dvoudenní svátky spojené s vyznáváním lásky a veselením.
Mládenci si mezi sebou vybrali jednoho "krále", kterého děvčata ozdobila květinami. "Král" pak rozhodoval, kam všichni půjdou a jaká děvčata pozvou k muzice. Usměrňoval také skupinu, aby nedocházelo k hádkám. Mládenci v čele s "králem" obcházeli děvčata s májíčkem (malou větvičkou vypadající jako zmenšenina májky). Děvčata byla tak pozvána k odpolední muzice a přispěla penězi na muzikanty.Kolem májek se na návsi tančilo a slavilo. Na konci svátků někde chlapci soutěží, kdo májku uřízne a dostane tak jako první na špičku májky. Ten je pak zvolen králem májů a může tančit s dívkou, kterou si vybere. Kdyby dívka tanec odmítla, musela by se vykoupit penězi nebo soudkem piva.
Češka z Česka
Jana tvoří blog Češka z Češka (https://www.ceskazceska.cz), ve kterém najdete recepty na jídla, která se od nepaměti připravují v České republice, lokální suroviny, využití kuchyňských známých i divokých bylinek, české zvyky a tradice, zajímavá místa Čech, Moravy a Slezska. Nechte si připomenout něco z české kultury, co možná už víte, nebo nevíte, nebo jste věděli a zapomněli…
Líbání pod rozkvetlým stromem
Stavění májek bylo rozšířenou tradicí na venkově, ale i ve městě. Ve městech to bylo později zakázáno, protože se vrchnosti nelíbilo, že se kácí zdravé stromy. Nejspíš právě z měst pochází nová tradice, a to políbení se pod rozkvetlým stromem. V lidové kultuře se tato tradice nevyskytuje. Není specifikováno, pod jakým stromem to má být. Důležité je, aby strom kvetl - aby láska vydržela a byla celý rok krásná.
Pokračování najdete na mém blogu.