reklama
 

Je čas se zklidnit, čeká nás rok lásky, říká astroložka

Ke konci roku je myslím ta správná doba na povídání si o životě i o tom, co nám předpovídají hvězdy.

Foto: archiv Ality Zaurak

S Alitou Zaurak jsem se seznámila na jedné z jejích astroprocházek po Praze a její práci od té doby sleduji. Alita je nejen renomovaná atroložka, ale také cestovatelka, která si oblíbila zejména Asii, a dokonce sama pořádá tematické cesty do míst, která ji inspirují.

"Každé putování má nějaký záměr a téma - aktuálně pořádám cestu do Thajska a Laosu, zaměřenou na umění užívat si darů života," popisuje. Kromě toho se také dlouho aktivně věnovala kreslení, ztvárňování svých vizí do podoby pestrobarevných mandal.

Své zkušenosti s astrologií a zážitky z vnitřních i vnějších cest sdílí jednou měsíčně na přednáškách a společných meditacích s názvem Sluneční kruh Ality Zaurak.

Co tě před lety přivedlo k astrologii a zajímá tě jen evropská nebo i védská, a jak případně vnímáš rozdíl mezi nimi?

K astrologii mě přivedla má duše a bytostná potřeba pomáhat lidem. Všechny okolnosti a životní události se mi tak podivuhodně poskládaly, že jsem se jednoho dne ocitla na kurzu astro-jógy. Z technického hlediska se zabývám spíše takzvanou západní astrologií, ovšem rozhodně s východním přístupem. Klíčové je zde odhodlání člověka pracovat na sobě, měnit se a vyvíjet, naplnit svůj potenciál a možnosti naznačené v horoskopu neboli mapě narození. Védská astrologie je nedílnou součástí celistvého systému védy, v němž mezi vědou a duchovností není žádný rozpor, což se bohužel o naší západní realitě říci nedá… Do jejích tajů jsem zatím téměř nikterak nepronikla, takže nemohu ani srovnávat. Obě astrologie však určitě fungují, jen se každá z nich dívá na stejnou věc jakoby z jiného úhlu, takže se v podstatě mohou doplňovat. V Indii je astrolog velmi vážený příslušník nejvyšší kasty brahmanů, má ve společnosti své jednoznačné místo už od pradávna. V naší společnosti jsou naopak astrologové oficiálně spíše vysmíváni, v lepším případě jsou vlastně jakýmsi okrajovým fenoménem, což mě osobně nijak zvlášť nevadí, od mládí miluji nezávislost a svobodu, kterou mi má profese plně umožňuje.

Musí mít lidé, kteří k tobě chodí na výklad, nějaké astrologické vědomosti?

Může ke mně přijít kdokoliv, tudíž astrologické znalosti určitě nejsou potřebné. Každému zájemci o výklad zpočátku velmi stručně a jednoduše vysvětlím, jak to celé funguje. Dobré je však mít alespoň nějakou zkušenost s prací na sobě či zájem o ní, ať už jde o meditaci, rodinné konstelace, homeopatii a podobně. Tyto věci se s výkladem horoskopu skvěle doplňují. Mám velké štěstí na lidi, kteří ke mně chodí a denně za to děkuji. Většinou si dobře sedneme, porozumíme a vzájemně se tak inspirujeme…

Máš pocit, že ti astrologie v soukromém životě pomáhá, nebo jak s ní "pro sebe" pracuješ?

Kdyby mi astrologie nepomáhala, nemohla bych se jí vůbec věnovat profesionálně. Každý máme v horoskopu ukazatel, kudy naše individuální cesta k úspěchu vede. Jako astroložka a "astrojogínka" samozřejmě znám dobře svou mapu narození, své dispozice a evoluční směr a rovněž sleduji takzvané tranzity, vlivy, které na mě aktuálně působí. Ve svých začátcích jsem zachytávala pouze tranzity velkých planet, které vypovídaly o zásadních změnách a životních zlomech. Nyní si "hraji" i s každodenními tranzity menších, osobních planet, jako je Merkur, Venuše a Mars. Samozřejmě že tento stav pozorovatele, který je v astrologii a vlastně i ve všech solidních duchovních učeních zásadní, nedokážu udržet neustále. Chvílemi se prostě nořím hlouběji do prožívání a užívání si různých situací a úplně zapomenu, že mi například v tu chvíli dělá Venuše nějaký aspekt k něčemu.

Dokáže člověk díky astrologii měnit svůj život, vyhýbat se problémům?

Dá se říci, že jednou z výhod aktivního či i pasivního praktikování astrologie a podobných nauk je to, že už se nám nadále nedějí takzvané hrubé události. Tyto situace nemusí vlastně zažívat nikdo z nás a od určitého momentu vývoje ani nebude, protože pokud se dostáváme do souladu s vesmírnými zákonitostmi, učíme se a vyvíjíme dobrovolně, nemusíme zažívat "lekce osudu". Čímž ovšem zdaleka nechci říci, že já jsem jich byla v minulosti zcela ušetřena, protože i astrolog má svou karmu, své dluhy z minulých životů, které chtě nechtě musí vyrovnávat, má také své vzestupy a pády, jako každý člověk. Ovšem když už nic jiného, mohu alespoň těmto situacím lépe porozumět a poučit se pro příště, což je také důležité a prospěšné…

K čemu slouží tvé astrologické procházky Prahou?

Jsou takovým mým vyznáním lásky k Praze, kde jsem si už od dětství přála žít. Vycházím z koncepce pražského Zvěrokruhu, jehož středobodem je rotunda sv. Kříže nedaleko Národního divadla. Z tohoto bodu vychází paprskovitě a rovnoměrně dvanáct úseků jednotlivých zodiakálních znamení nejen na celé území Prahy, ale též do celé České republiky. Tak pražský poutník a astrolog může prožívat a prociťovat atmosféru jednotlivých míst mnohem vědoměji: můžeme se uvolnit a relaxovat na Kampě v zóně Raka, chodit sem a tam po Karlově mostě a spojovat dva břehy jako protiklady v zóně Blíženců a podobně. Na procházkách pracujeme též s individuálními horoskopy, které se dají přiložit na astrologickou mapu Prahy. Podle situace planet a takzvaných astrologických domů v jednotlivých znameních můžeme ještě lépe zjistit, jak se má jedinec na danou oblast naladit, co si tam může pořešit, poléčit. Snadněji tak najdeme odpověď na otázku, proč se nám na určitém místě dějí určité situace. Aktuálně pořádám tyto akce jen v Praze a především v letních měsících, v budoucnu bych ráda vzala zájemce i na silná místa do přírody, třeba do mých rodných Krušných hor.

Kromě astrologie maluješ také originální obrazy. Také souvisí s astrologií?

Moje obrazy určitě s astrologií souvisí, což je na některých patrné, ovšem jen velmi volně. Vznikají vlastně v prostoru mého třetího oka, za zrakem a k takovému uvolněnému pohledu na realitu by též měly divákovi pomoci. Jsou to svým způsobem i jakési energetické zářiče, s mnohými z nich mám hluboké zážitky: pomáhají mi v náročných momentech, promlouvají ke mně. Učí mě nejen dívat se, ale také "zírat", pohlédnout za svět pevně daných tvarů a forem. Prohlédnout si je a případně i zakoupit v podobě kvalitních reprodukcí je možné na mých stránkách www.mandalia.cz.

Co předpovídáš na konec tohoto a začátek příštího roku?

Konec roku bude vhodným obdobím pro zklidnění a vědomé završení procesu sebepoznání, který nám tento poměrně intenzivní rok slunce přinesl. Najděme si tedy co nejvíce času a prostoru sami pro sebe, abychom si mohli v klidu plně uvědomit, jak jsme se během roku změnili, posunuli, přiblížili více k takovému způsobu života, který nás více baví a naplňuje. Možná jsme se konečně začali soustředit víc na sebe než na okolí, u něhož často marně hledáme pochvalu, ocenění, dobré ohodnocení našeho snažení, které máme a můžeme najít především sami v sobě. 

Významným mezníkem a nejsilnější nejbližší astrologickou událostí bude vstup Saturna do Kozoroha, který nastane již o zimním slunovratu 2017. Po třiceti letech nastane asi dvouapůlleté období dávání věcí do pořádku, dotahování a dokončování rozdělaného a doposud nevyřešeného. Přijde období velmi konkrétních a reálných změn v uspořádání společnosti i našich životů. Nastavený kurz a směr budeme moci přehodnotit, posunout se dále. 

Příští rok Venuše by mohl být celkově harmoničtější, naše poznatky o sobě a inspirace z předchozího roku budeme mít příležitost uskutečňovat a doslova zhmotňovat. Důležité bude téma lásky a mezilidských vztahů, jak už nám patronka roku naznačuje. Další a mnohem podrobnější prognózu na nový rok si všichni zájemci budou moci přečíst již začátkem ledna na mých stránkách www.mandalia.cz či na facebookovém profilu Alita Zaurak.

reklama

Komerční tip

reklama