reklama

Malá lekce etikety: Víte, jak se správně chovat ve společnosti?

Plesová sezóna je v plném proudu, tak si jí pojďte užít. Abyste se neznemožnili, je dobré znát alespoň základní společenská pravidla.

Foto: iStock

Plesová sezóna vrcholí a spousta z nás se těší, jak protancuje celou noc. Důležité je, jak se na plese uvedete.

1) Na pozvánce sledujte, jaký dress code ples vyžaduje. Můžete se setkat s požadavkem na White-tie či Black-tie. Některé plesy mají ale dress code úplně jiný. Tento fakt si nezapomeňte pohlídat.

2) Na plesy se vydáváme nejenom za tancem, ale i seznámením se zajímavými lidmi. Jenže i seznamování má svoje pravidla. Když se někomu představujete, má přednost vždy žena. Dále pak starší člověk před mladším či osoba s vyšším společenským postavením.

3) Muži by se měli chovat jako gentlemani a nezapomenout na správnou etiketu. Pomoc ženě s kabátem či podržení dveří je samozřejmostí. Do restaurace ale platí, že muž vchází jako první.

4) Ženy by si měly dát pozor, jaké prádlo si pod šaty vezmou. Pokud vám jde vidět podprsenka nebo dokonce silikonová ramínka, můžete si na plese udělat velkou ostudu. Nejvhodnější je prádlo bez ramínek nebo to, které je všité přímo do šatů.

5) Muž by měl vždy ženu vést po své pravici. I taková etiketa platí na plesech. Pokud si myslíte, že na tom nezáleží nebo si toho nikdo nevšimne, jste na omylu.

6) Na mnoha plesech jsou servírované večeře a základy stolování jsou samozřejmostí. Vždy platí pravidlo, že první začne jíst nejváženější osoba u stolu. Takže pokud to nejste zrovna vy, přinesou vám talíř s jídlem a vy máte hlad, zkuste se ovládnout a nevrhněte se na jídlo jako první.

7) Spousta lidí se vydává na ples především kvůli tanci. Nezapomeňte ale, že první tanec patří vaší partnerce. Až potom se můžete rozhlédnout kolem sebe a vyzvat k tanci jinou ženu. Dávejte si ale pozor, aby se to vaší partnerce líbilo a nevystřihla vám před všemi žárlivou scénu.

8) Na plese by vám to mělo slušet, ale to neznamená, že přijdete zmalovaná jako barbína. Dávejte si pozor, jaký zvolíte make-up a jakou rtěnkou si nalíčíte rty. Dbejte na detaily, buďte výrazná, ale zároveň decentní.

9) U stolu by měli sedět na střídačku muži a ženy. Pokud jste se na tuto společenskou událost vydali v párech, nemyslete si, že si sednete vedle kamaráda a své drahé polovičky necháte napospas osudu.

10) Partner, s nímž se vydáte na ples, vás také musí doprovodit domů. Takže pokud se bude dobře bavit a vy už třeba budete unavená, měli byste se domluvit a udělat nějaký kompromis. Nepřipadá v úvahu, aby žena odjela domů sama taxíkem a muž zůstal s přáteli na plese.

TIP REDAKCE: Pokud nevíte, na jaký ples vyrazit, zkuste 56. ročník plesu hotelu Internationl Brno, který má dress code v duchu atraktivních benátských slavností. Více informací na www ples.hotelinternational.cz.

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama