Víte, jak se chovat při bouřce? My ano!
Teplé letní dny jsou často spojený s bouřkovou činností. Někteří bouřky milují, jiní se jich bojí. Pravdou ale je, že když vás zastihne venku, mlže to být nebezpečné.
Dodržujeme předpisy pro cyklisty, turisty, víme, co se sluší na koupališti. Ale mnoho z nás neví, jak se zachovat, když jsme v přírodě a začne bouřka.
Jak se ochránit před úderem blesku? Podívejte se, co na to říkají hasiči, kteří se denně potýkají s následky, které má na svědomí bouřka a déšť.
Co dělat, když překvapí bouřka
Ve městě je úkryt před bouřkou velmi jednoduchý, zajděte do jakékoli budovy, která je chráněná hromosvodem. Co dělat v přírodě? Jen zřídkakdy dochází k přímému zásahu člověka, ale pokud k tomu dojde, jde většinou o tragédii s následkem smrti. Hasiči doporučují chovat se při bouřce rozumně. Připravili jsme pro vás pár nejdůležitějších pravidel.
Jak se chovat při bouřce?
- Neplánujte si zbytečně výlety, když předpověď počasí varuje před výskytem bouřek.
- Bezpečný úkryt před bouřkou poskytují budovy nebo stavby chráněné hromosvodem. V přírodě se schovejte v hustém lese, háji nebo nižším porostu či úzkém údolí.
- Neukrývejte se pod jednotlivými stromy, na okraji lesa nebo pod převisy nízkých skal či menších stavení bez hromosvodu. Nehledejte úkryt ani v polorozpadlých budovách, kde hrozí zřícení.
- Největší nebezpečí hrozí ve volném prostředí, otevřeném terénu nebo na vyvýšených místech. Nezdržujte se v bezprostřední blízkosti kovových sloupů a neopírejte se o zeď nebo skálu.
- Nezůstávejte na kopcích ani na holých pláních. Sedněte si do podřepu s nohama a rukama u sebe. V žádném případě si nelehejte na zem.
- Vyhněte se koupání, plavbě na loďce, windsurfingu a telefonování.
- Nezdržujte se v blízkosti potoků a podmáčené půdy.
- Úkrytem není ani stan nebo jeskyně ve skále. Sezení na izolační podložce přístřešku vás před zásahem nijak neochrání.
- Nepřenášejte kovové předměty, které fungují jako hromosvod. (deštník)
- Bouřka je nebezpečná ve vzdálenosti 3 kilometry, ale v úkrytu zůstávejte až do doby, kdy bude alespoň 10 kilometrů od vás. Jak si vzdálenost ověřit? Napočítáte do 30 (přibližně 30 vteřin) mezi hřměním a bleskem.
- Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, není se čeho bát. Nechte okna zavřená a nic vám nehrozí.
- V budově, pokud možno, odpojte vše od elektřiny.
Prevence
Během bouřky se vyvarujte kontaktu se vším, co snadno vodí elektřinu. První pomoc při úrazech bleskem je stejná, jako při úrazu způsobeném elektrickým proudem a popáleninách. Na řadu přichází umělé dýchání, srdeční masáž a protišokové opatření.
Při táboření uvažujte, kam postavíte stan. Nesmí být na holém ani vyvýšeném místě. Stanujte daleko od vysokých a starých stromů. Nekotvěte stany kovovými dráty ke stromům a ani k jinému stanu. Při bouřce se chovejte opatrně a chytře.
Že jste všechna pravidla znali? Pak je to jen dobře. Není na škodu si občas některá opatření připomenout.