reklama

Velký medvěd Jan Mládek

Na svých internetových stránkách se Jan Mládek prezentuje zejména jako milovník medvědů. Ale i dalších zvířat.
Na svých internetových stránkách se Jan Mládek prezentuje zejména jako milovník medvědů. Ale i dalších zvířat. | Foto: Archiv poslance

Pětačtyřicetiletý absolvent VŠE absolvoval fakultu řízení.

Osmdesátá léta prožil jako vědecký pracovník Prognostického ústavu ČSAV. Z té doby se také datuje jeho členství v KSČ - do strany vstoupil v roce 1987 a pobyl v ní dva roky.

Už v roce 1991 se ovšem stal poradcem ministra hospodářství; v této funkci působil rok.

Poté se vrátil na akademickou půdu; věnoval se vědě na Středoevropské univerzitě v Praze a to až do roku 1997. V prvé řadě však od roku 1994 vedl Český institut aplikované ekonomie.

V roce 1998 se tento člen ČSSD vrátil k politice - stal se poradcem a náměstkem místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka.

Když musel ministerstvo financí v létě 1999 opustit Ivo Svoboda a premiér Miloš Zeman toto křeslo předal Pavlu Mertlíkovi, vzal si s sebou na úřad jako svého prvního náměstka právě Mládka.

Mládek se z titulu své funkce stal také místopředsedou dozorčí rady Revitalizační agentury či zástupcem guvernéra za Českou republiku u Mezinárodního měnového fondu.

Před třemi roky úspěšně kandidoval do poslanecké sněmovny, kde od té doby platí za vlivného člena rozpočtového výboru.

Ke komunistům se staví opatrně, ale spolupráci s nimi nezavrhuje. "Když KDU-ČSL v některých případech jaksi nehlasuje zcela loajálně s koalicí, pak samozřejmě je sociální demokracie nucena k tomu, aby hledala podporu i jinde. To je více než logické," glosoval sbližování obou stran před dvě měsíci v rozhovoru pro Český rozhlas 6.

Jan Mládek je ženatý, má tři děti. S rodinou žije v obci Dráchov, svou poslaneckou kancelář má v Táboře. Miluje medvědy a sám se pyšní přezdívkou Velký Medvěd. "Bearismus má základní dogma: Medvědi jsou nejlepší, chlupatí a inteligentní. A já jsem Velký Medvěd," chlubí se na svých webových stránkách.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama