reklama

Vedení minsterstva je nepřímo odpovědné

Policie - stejně jako současné vedení ministerstva - dospěla k závěru, že za manipulace se zakázkami mají nepřímou odpovědnost i tehdejší špičky resortu. Včetně Jana Kavana.

"Minimálně svým liknavým postupem tuto situaci umožnili," prohloásil vyšetřovatel Tibor Lévai. Osobní angažmá v jednotlivých zakázkách na rekonstrukce ambasád v zahraničí ovšem policie Kavanovi neprokázala. "Jasné ale přece je, že barák funguje tak, jak funguje jeho hlava," komentoval dřívější poměry v resortu tajemník Vladimír Zavázal.

Jan Kavan od počátku vyšetřování jakoukoli roli v aféře popíral. Na otázku, jestli cítí alespoň politickou odpovědnost, ale dodnes neodpověděl. "Měli bychom se držet presumpce neviny. Počkejme si, až se celá věc prošetří," opakoval na jaře.

Policie v první fázi poslala k soudu tři předražené zakázky na opravy budov velvyslanectví v Alžíru, Chorvatsku a Keni. Prokazatelnou škodu zatím znalci vyčíslili na zhruba pětadvacet miliónů korun.

Všichni obvinění úředníci i zástupci firem, které podle policie uplácely, trvají na své nevinně. "Je to od počátku jen komplot," zopakoval například bývalý Kavanův sekretář Pavel Jaroš. Celkové škody ze zmanipulovaných soutěží ale budou mnohem vyšší, další zakázky chce policie ještě prověřit.

Nynější vedení ministerstva navíc spočítalo, že včasným zásahem a vypovězením několika smluv zabránilo tomu, aby resort na dalších předražených opravách zbytečně vyplatil přes dvě stě miliónů korun. "Zamezili jsme škodám, které by dosáhly 250 miliónů. Všechny sporné smlouvy se nám podařilo upravit. Z našeho pohledu je akce zakázka uzavřená," uvedl tajemník Zavázal.

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama