reklama

Jak o Vánocích neskončit jako unavená troska: Braňte se vyčerpání a nemocem

Čas adventní by měl být plný klidu a pohody, setkávání se s rodinou a rozjímání. Kdo ovšem přípravu na Vánoce zažívá každý rok na vlastní kůži, dobře ví, že tohle je jen sen. Jak to tedy udělat, abychom si advent hezky užili, nepropadli depresím či neonemocněli a přitom stihli vše nutné a na Vánoce neskončili jako unavené trosky?

Foto: iStock

Především je nutné si uvědomit, že uklizený byt a padesát druhů vánočního cukroví nikoho nespasí. Užít si skutečnou předvánoční atmosféru leckdy může být o tom, že vyrazíte s rodinou nebo přáteli na adventní trhy, kde si dáte pár svařáčků, grogů či punčů, na úkor vypraných záclon a umytých oken.

Také to může být o tom, že dáte potomkům instruktáž, jak utřít prach na viditelných místech, uklidit si pokojíčky a vyluxovat celý byt - odměna může být sladká - zatímco vy vyrazíte na vytouženou masáž. Nejen prací je člověk živ, a pokud budete na Vánoce v dobré náladě a slušné kondici, je to víc, než když budete vyšťavená, v depresi či ležet s chřipkou, v nablýskané kuchyni.

Začněte plánovat

"Zní to možná divně, ale pokud si chcete Vánoce užít a ne je jen přežít, je dobré si udělat především perfektní plán. Pokud jste tedy nejen výborná hospodyně, ale také geniální stratég, máte vyhráno," píše německá koučka Judit Bresche. Podle ní je advent taková šachovnice, první týden by měl sloužit k většímu úklidu a napečení jednoho dvou druhů cukroví.

Týden dva je především o dopečení cukroví a další jídelní přípravě, a pak o úklidu běžně užívaných prostor a tím dle ní jakékoli uklízení končí. Týden před Vánoci jen "dotahujeme" nezbytnosti. "Kromě práce je nutné naplánovat i zábavu, dle mých zkušeností je dobré, když jeden víkendový den slouží práci a druhý zábavě. Ta nemusí být jen o popíjení vánočních drinků. Pro ženy, které vánoční přípravy odnesou nejvíce, je dobré, když se rozmazlí masáží nebo saunou," říká Bresche.

Rozděl a panuj

Důležité je netrpět syndromem perfekcionistů a nenechat veškerou práci na sobě. Pokud jsme single, není vůbec nutné šílet, abychom o vánočních svátcích nepropadli depresím, je důležité byt vyzdobit, tak aby nám v něm bylo hezky. Pokud milujete cukroví, upečte si ho nebo kupte, a nemávněte rukou, že pro jednoho se to nevyplatí, pak by vám bylo smutno… To stejné je i se štědrovečerním menu, i když zde je, v rámci příjemné pohody, pro většinu lidí lepší trávit čas s přáteli nebo rodinou. Pokud rodinu máte, pěkně poctivě rozdělte veškeré domácí práce, aspoň si pak všichni budou více vážit dokonaného díla.

Co před Vánoci hrozí?

Pokud se nebudete, aspoň částečně, řídit výše uvedenými radami, můžete se zařadit mezi zástup těch, na které, díky nadměrné pracovní náplni, nejen v práci, ale i doma, sedne nachlazení, chřipka či viróza. Můžete ulehnout také vlivem nadměrného stresu a nijak ojedinělá není ani pořádná deprese. Podle odborníků je proto nutné udržovat především psychickou pohodu - nepřetěžovat se. Dále pak se zbytečně nevystavovat delšímu pobytu v chrchlajícím davu a pak posilovat imunitu, jak jen to jde.

Jak posílit imunitu

Pokud se vám to podaří ještě na začátku zimy, máte reálnou šanci, že se vám nemoc vyhne. A jak tedy organismu prospět? I když vánoční svátky jsou zasvěcené skvělému, a ne vždy zrovna zdravému jídlu, v čase adventním je dobré organismus šetřit, nepřetěžovat ho přemírou sladkého a tučného, a s rozumem přistupovat i k alkoholu. Odborníci se shodují - dopřejte si třeba na vánočním večírku, o svátcích a o Silvestru, ale jinak buďte střídmí. Dále je dobré zvýšit příjem minerálů a vitaminů - hlavně vitaminu A, C a B6, který podporuje zdravou imunitu.

Zapomínat byste neměli ani na dostatek spánku, který je v měsících bez pořádné podpory slunečních paprsků nutnější než jindy. Pokud na domácí léčení dáváte přednost bylinám, imunitu posílíte šípkovým čajem, tinkturou z lichořeřišnice, která je také metlou na virové a bakteriální infekce, výborná je i echinacea nebo rakytník. Vždy je samozřejmě dobré se obrátit na zkušeného bylinkáře, který vám s kúrou, vhodnou pro vás organismus, poradí. Jako prevence proti nemoci, i té psychické, je pobyt v přírodě. Nepropadněte lenosti a o víkendu či po práci vyrážejte na výlety a procházky. V lese vám bude krásně a vaše tělo i psychika se zklidní…

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama