reklama

BLOG Inkpotstories: Víte, jak na Vánoce bez odpadu? Mám pro vás 11 tipů!

Do Vánoc zbývá něco málo přes dva týdny; věřili byste tomu? Svátky klidu a míru dnes pro mnohé z nás znamenají stres z úklidu domácnosti, kilometry nachozené po nákupních galeriích při výběru správných dárků a chystání dokonalé večeře pro naše blízké, která se zároveň bude dobře vyjímat na našem Instagramu.

Foto: Žena.cz
Karolína Břinková - Inkpotstories

Karolína Břinková - Inkpotstories

Udržitelnost a pomalá móda - to jsou témata, kterými se zabývá blog Inkpotstories. Najdete na něm také mapu sekáčů i seznam obchodů s udržitelnou módou. Karolína je propagátorkou tzv. Capsule Wardrobe neboli základů šatníku. Díky tomuto systému, jenž obsahuje 30 kousků oděvů, které se snadno kombinují, má vždy co na sebe. Její outfity jsou volně inspirovány stylem francouzských žen, jejichž přirozený šarm obdivuje. 

Dnes pro vás mám tipy, jak si svátky užít a pokud možno u toho v domácnosti vyprodukovat co nejméně odpadu. Jdete do toho se mnou? 

  1. Pokud mi ještě chybí nějaké dárky, rozmyslím si, co chci komu darovat, mám je sepsané. Jsem zastánce jednoho lepšího dárku. Mé tipy najdete tady nebo v novém rozhovoru s beauty blogerkou Hi Lychee.
  2. Na nákupy vyrážím s vlastní plátěnou taškou / síťovkou, snažím se odmítat všemožné reklamní letáky, kupony nebo jiné obaly.
  3. Mám snahu darovat dárek vlastní či místní výroby - ať už od designéra, nadace či z chráněné dílny. Vám nejbližší obchod zjistíte na mapce s českou designovou módou.
  4. Zbytečnému vytváření odpadu předejdu i nákupem v antikvariátech (online např. přes web Databáze knih), anticích (tam chodím pro krásné hrníčky, broušené skleničky nebo brože) či zastavárnách (mají tam skvělé dózy a porcelán). Další volbou jsou i společné zážitky - u nás doma loni slavil úspěch kurz keramiky či lístek do divadla nebo kina.
  5. Potraviny zajdu nakoupit do bezobalového obchodu, na farmářské trhy nebo použiji alespoň vlastní sáčky a tašku; snažím se nakupovat jídlo původem z Čech.
  6. Malé množství oleje ze smažení vsáknou ubrousky, větší objem přeliji do láhve a vyhodím do speciálního kontejneru nebo do směsného odpadu.
  7. Věděli jste, že se až 1/3 světově vyprodukovaných potravin vyhodí? Jídlo, které nestačíme doma sníst, dám buď do vzduchotěsné nádoby a uskladním v lednici, popřípadě zamrazím. Co se zbytkem vánočky a jak udělat skvělé vánoční sušenky z dužiny po odšťavňování, nabízí web Zachraň jídlo.
  8. U nás doma dávám přednost stromku z lesa, a až doslouží svému účelu, tak ho spálíme v krbu. To mi přijde jako dobrý koloběh. Hezkou alternativou je také certifikovaný stromek FSC. 
  9. Dopisy a pohledy pořídím od umělců z místní prodejní galerie, alternativou je i vlastní výroba třeba z kartonu nebo starých pokreslených papírů
  10. Balicí papíry, které hned o Vánocích skončí v koši, moc ekologickou volbou nejsou. Navíc je jejich recyklace velmi obtížná kvůli použití metalických barev a lesku. Já dárky zavinu do hedvábných šátků, skvělou alternativou je i japonská technika furoshiki - balení dárku do čtvercového kusu textilie; dále sáčky nebo přímo látkové tašky, které obdarovanému navíc zůstanou a může je užívat po celý rok; sklenice, novinový papír, plechové dózy nebo recyklovaný papír, který si můžete ozdobit dle sebe.
  11. Na visačky použiji papír ze starých přáníček, magazíny, kartonové krabice, lýka a kousky provázků.

Ať už jsou pro vás Vánoce klidu a míru, nebo stresu a spěchu, snažme se při přípravách na ně brát v potaz jejich potenciální dopad na naše okolí. Se záměrem někoho potěšit často zapomínáme nebo si ani neuvědomujeme, že tak na druhou stranu "ničíme" přírodu a plýtváme, navíc zbytečně. Někdy stačí pro změnu k lepšímu opravdu málo - odmítnout další igelitku v obchodě, darovat starší, ale stejně hodnotnou věc, nevyhodit zbylé jídlo, ale vhodně ho uskladnit, či si trochu vyhrát s balením dárků…

Máte další tipy, co zlepšit a jak vyprodukovat během Vánoc co nejméně odpadu?

Hezký předvánoční čas s úsměvem, Karo 

reklama
Doporučené recepty
    reklama