reklama

Válčit u Slavkova? Čtenáři řekli ano

Slavkov - Je správné znovu válčit na místech, kde v jedné z nejkrvavějších bitev  historie zahynulo téměř třicet tisíc vojáků? A nebyl Napoleon v podstatě stejný jako diktátoři v dějinách?

SLAVKOV U BRNA (ČR) 3. prosince 2005 - Čestnou salvou uctili příslušníci historických jednotek památku padlých vojáků u obce Křenovice.
SLAVKOV U BRNA (ČR) 3. prosince 2005 - Čestnou salvou uctili příslušníci historických jednotek památku padlých vojáků u obce Křenovice. | Foto: Ondřej Besperát

Podívejte se ZDE, jak vypadal Slavkov vpředvečer "nové bitvy". Aktuální reportáž a fotogalerie pro vás právě připravujeme.

Takové dilema dnes asi neřešily bezmála čtyři tisíce účinkujících a desítky tisíc diváků rekonstrukce slavné bitvy u Slavkova. Všichni se na velkolepou podívanou těšili.

A čtenáři Aktuálně.cz v anketě potvrdili, že jsou spíše pro to, aby se slavná krvavá řež  připomínala. Tak zatím hlasovalo přes sedmdesát procent čtenářů.

Zastánci: je to vzdání holdu padlým

Řada diskutujících pokládá rekonstrukci bitvy za vzdání holdu těm, kteří bitvu v 19. století nepřežili. "Jsme lidé a ty vždycky fascinovala sláva mrtvých, padlých v bitvách. I tohle je pocta těm dávným šílencům, kteří šli proti sobě," uvedl čtenář podepsaný jako Ender.

A připomínají, že podobně jsou velké bojové akce připomínány i jinde. "Na pobřeží Normandie jsou uchovávány památníky na vylodění Spojenců v roce 1944 - a nikdo se nepozastavuje nad tím, že místní hoteliéři a podnikatelé toho využívají. Ve Velké Británii, Francii i jinde jsou ve výroční dny pořádány letecké dny s ukázkami," uvedl jeden ze čtenářů s přezdívkou Já.  "Je to nejslavnější bitva na našem území, probouzí zájem o historii míst, kde žijeme," napsali další čtenáři.

Odpůrci: oslava militarismu a diktátora

Co vadí těm, kterým se rekonstrukce bitvy nelíbí? Především v oslavách u Slavkova spatřují oslavu militarismu a také glorifikaci Napoleona. "Napoleon byl sprostý diktátor v principu podobný například Stalinovi nebo Hitlerovi, který bez ohledu na životy svých "podřízených" uspokojoval své megalomanské a zpupné dobyvačné choutky," napsal čtenář Jochen.

Podobný názor přitom  nebyl ojedinělý. Odpůrci rekonstrukce bitvy jsou pro spíše menší vzpomínkové akce bez vojenské rekonstrukce. "Připomínat bitvu - ano, ale ne její rekonstrukcí. Už tu někdo napsal o mši za padlé - to bych pokládal za odpovídající, nebo nějakou pietní vzpomínku," uvedl čtenář s nickem Zdeněk.

Expertům rekonstrukce nevadí. Naopak

Historici ani sociologové nic proti rekonstrukci bitvy nenamítají. Naopak jsou přesvědčeni, že může pomoci lidem objasnit historické souvislosti. "Určitě bych to nebral jako zneuctění památky vojáků, kteří tam zahynuli. Naopak je to možnost, jak si připomenout, co mohou způsobit války a poučit se z toho. A získat informace o historii zábavnou formou," řekl sociolog Milan Nesvadba.

Podle historiků měla bitva u Slavkova a její výsledek velký vliv také na vývoj v českých zemích. Upozorňují navíc, že v řadách rakouské armády bojovali čeští i moravští vojáci. "Ať už hodnotíme napoleonskou epochu jakkoli, nelze popřít, že na bodácích napoleonských armád přicházel do střední Evropy ohlas francouzské revoluce. To znamená také myšlenka, že je zapotřebí skončit s některými přežitky starých feudálních režimů," řekl  Petr Horák z Masarykovy univerzity v Brně.

A historici také připomínají další nesmazatelnou stopu po francouzských vojácích na Moravě,  ať už jí jsou některá počeštěná jména nebo výrazy.

Rekonstrukce bitvy u Slavkova navíc podle historiků připomíná Napoleonovu strategii, která je součástí výuky na všech významných vojenských školách po celém světě.

Historici: Napoleon nebyl Stalin ani Hitler

Historici se také brání přirovnávat osobu císaře Napoleona k novodobým diktátorům typu Hitlera nebo Stalina. Přitom ani ve Francii nejsou názory na jednu z nejznámějších postav dějin jednoznačné.

Na jednu stranu v něm Francouzi vidí člověka, který dokázal vytvořit silný stát a snažil se zavádět některé demokratické výhody, jakými byl například nový občanský zákoník. Na druhou stranu ale také připomínají stovky tisíc mrtvých, které na napoleonských bojištích zůstaly.

V Paříži se tak dnes například uskuteční demonstrace proti slavení Napoleona. Ten se podle pořadatelů protestu provinil obnovením otroctví na francouzských Antilách.

Historici potvrzují, že Napoleon byl velmi rozporuplná osobnost. "Jeho armáda, která ho mnoho let věrně následovala po evropských bojištích, zprvu hlásala hesla o svobodě a bratrství, ale posléze se stala armádou okupační. Válka přinesla mnoha lidem utrpení, Napoleon platil za naplnění svých cílů daň krve," řekl historik Dušan Uhlíř.

reklama
reklama
reklama