reklama

V zahraničí politik-gay nevadí

Praha - Co mají společného Paříž, Berlín nebo Hamburg? Kromě toho, že jsou předními evropskými metropolemi, stojí v čele tamních radnic gayové.

Šimon Formánek a Miloslav Krátký se radují z rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která 15. března definitivně umožnila lidem stejného pohlaví uzavírat registrované partnerství.
Šimon Formánek a Miloslav Krátký se radují z rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která 15. března definitivně umožnila lidem stejného pohlaví uzavírat registrované partnerství. | Foto: čtk

Lesbickou starostkou se zase může pochlubit New Jersey.

V zahraničí zkrátka není výjimkou, že politici i na velmi vysoké úrovni veřejně hovoří o tom, že jsou gayové či lesby.

Například slibnou politickou kariéru Nizozemce Pima Fortuyna, který ač krajně pravicový politik se se svou orientací netajil, zastavil až atentát.

Ve Spojených státech se zase již několik kongresmanů veřejně přiznalo, že jsou homosexuální. A "nekopou vždy za svůj klub". Například Barney Frank vystoupil proti sanfranciským sňatkům homosexuálů, které byly v té době protiústavní.

Homosexualita se nevyhnula ani tradiční "líhni" amerických prezidentů tedy úřadům guvernérů. O skandál se postaral ženatý bývalý šéf státu New Jersey James McGreevy, když se provalilo, že miluje svého asistenta.

Politickou kariéru zase podezření z gay vztahu patrně zničilo republikánskému guvernérovi Ricku Perrymu. Šéf státu Texas je sice dosud v úřadě, letošních voleb se ale už zřejmě účastnit nebude.

reklama
reklama
reklama