reklama

V ODS jsou skupinky, které by šly s ČSSD, říká Nečas

Předvolební rozhovor s lídrem ODS o tom, proč je dohoda s Jiřím Paroubkem nemožná a s Věcmi veřejnými ano

Foto: Petr Protivánek

Praha - S volebním lídrem ODS jsme mluvili v hlavním sídle strany, v jednom z pater moderní kancelářské budovy. Když si Petr Nečas uvědomil, že rozhovor budeme natáčet i s kamerou, vzal si i sako.

Bylo to charakteristické: během rozhovoru se sice několikrát usmál, ale jinak zachovával decorum lídra strany, kterou minulé volby vynesly do vlády.

Jasně a věcně mluvil o programových otázkách, občas ovšem jeho vyjadřování zaběhlo k příliš oficiálnímu jazyku. Když došlo na otázky týkající se vnitřních problémů ODS, byl opatrný. Netajil však, že v jeho straně existuje skupina členů, která uvažuje o velké koalici se sociálními demokraty, k níž se sám lídr staví v rozhovoru odmítavě.  

Ze stran, které mají podle průzkumů šanci dostat se do sněmovny, by se Petr Nečas nejraději na vládě dohodl s TOP 09 i Věcmi  veřejnými.

Stejné strany jmenuje ve svých představách povolební spolupráce i předseda ČSSD Jiří Paroubek, s nímž se  Nečas v neděli utká v prvním ze série předvolebních duelů. 

Paroubka dotahujeme

A.cz: Co říkáte poslednímu průzkumu CVVM - 30 % hlasů pro ČSSD, 19 % pro ODS?

Rozhodující je výsledek ve volbách. A naše analýzy naopak ukazují sbližování preferencí občanských a sociálních demokratů. Ale ukazují také, že v těchto volbách - možná jako nikdy - se bude velká část voličů rozhodovat skutečně až na poslední chvíli.

A.cz: Jaký nabízí vaše strana hlavní tahák pro tyto volby?

Není to překvapivý tahák: musíme zastavit českou levici s jejím populistickým programem. Nabízíme stabilizaci veřejných financí, reformy, které povedou k jejich dlouhodobé udržitelnosti a nejpozději v roce 2017 povedou k vyrovnaným rozpočtům.

A.cz: Programy ČSSD a ODS ovšem vedou, alespoň podle analýzy Hospodářských novin, k prakticky stejnému deficitu. Čím tedy přesvědčíte nerozhodnutého voliče, že by právě vaše strana měla být jeho favoritem?

Tento propočet Hospodářských novin je komický. Například: jestliže my říkáme, že zavedeme elektronické aukce, tak nám nezapočetli ani korunu úspor a 300 milionů nákladů. Sociální demokracii započetli 15 milionů úspor a žádné náklady v té samé věci.

Infobox

Infobox

2x s Radkem Johnem:

2x s Milošem Zemanem:

2x s Ondřejem Liškou:

2x s Cyrilem Svobodou:

2x s Vojtěchem Filipem:

2x se Schwarzenbergem a Kalouskem:

2x s Jiřím Paroubkem:

FAKTA: Petr Nečas

  • narozen 19. 11. 1964
  • vystudoval fyziku na univerzitě v Brně
  • do 1989 pracoval v rožnovské Tesle
  • od 1991 člen ODS
  • od 1992 nepřetržitě poslancem
  • od 1999 místopředsedou ODS, v letech 2004-6 prvním místopředsedou, pak neobhájil proti Pavlu Bémovi
  • 2002 neúspěšně kandidoval na předsedu strany, porazil ho Mirek Topolánek
  • 2006-9 vicepremérem a ministrem práce v druhé Topolánkově vládě
  • lídr jarních obstrukcí ODS ve sněmovně
  • 1. 4. 2010 se stal volebním lídrem ODS (jako místopředseda pověřený vedením strany)

Přesnější než Moody´s

A.cz: Dobře, ale např. Miroslav Kalousek tvrdí, že Jiří Paroubek jede do Řecka v rychlém autě a Petr Nečas pomalu na kole. Ale oba míří stejným směrem...

To jsou předvolební výkřiky pana Kalouska, které netřeba brát vážně. Jinak já osobně oceňuji tuto přeměnu pana Kalouska v zodpovědného člověka, který se stará o rozpočty. Musíme brát v potaz, že za onen ekonomický zločin, to znamená deficitní rozpočty v době ekonomického růstu, nesou gigantickou politickou odpovědnost především dva lidé: tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka a tehdejší předseda KDU-ČSL a především předseda rozpočtového výboru Miroslav Kalousek.

A.cz: Vy ale třeba říkáte, že hrozí zadlužení až na 72 %. Přitom i agentura Moody´s počítá v nejpesimističtějším scénáři s 44 % HDP...

My jsme vycházeli z pečlivého propočtu takzvaných oranžových knih. Já si nejsem úplně jistý, zda je třeba agentura Moody´s studovala.

A.cz: Takže za tím zadlužením 72 % HDP si stojíte nebo je to jen také předvolební rétorika?

Je to naprosto realistické číslo, pokud se uskuteční plány z oranžových knih sociální demokracie.

Hledáme mimo levici

A.cz: Pokud byste vyhrál volby nebo pokud by ČSSD nebyla s to vládu sestavit, komu byste nabídl jednání jako prvnímu?

Určitě všem stranám nelevicovým, které by přesáhly 5 % a které podle svého programu a svých proklamací jsou připraveny účastnit se vlády rozpočtové odpovědnosti.

A.cz: A máte tedy jasno, s kým v žádném případě ne?

Ani omylem jakýkoliv formát spolupráce s komunistickou stranou. A samozřejmě považuji za vyloučené vzhledem k nulové kompatibilitě programů a nezodpovědnému populismu sociální demokracie jakékoliv úvahy o velké koalici nebo o nějaké formě nové opoziční smlouvy. To můžu jednoznačně vyloučit. To je dominující názor drtivé většiny členské základny ODS.

A.cz: Takže nás voliče skutečně nečeká po volbách překvapení v podobě tzv. opoziční smlouvy?

Nečeká. Jednoznačně budeme chtít spolupracovat s TOP 09, Věcmi veřejnými, KDU-ČSL.

Skupinky tu jsou

A.cz: Přesto: vy jste řekl, že s Jiřím Paroubkem koalice nehrozí. S ČSSD případně bez Jiřího Paroubka také ne?

Nenechám se jako představitelé jiných politických stran zatlačit do toho, že bych naznačoval, že sociální demokracie bez Jiřího Paroubka bude přijatelnější. Není. Já bych dokonce řekl, že průnik programů ODS a ČSSD není ani nulový, ten je v záporných hodnotách. Ano, Jiří Paroubek k tomu přináší jakousi zápornou přidanou hodnotu, protože dohodám s ním uzavřeným nemá význam důvěřovat. Ale to rozhodující je absolutní neslučitelnost programů.

A.cz: Ale nemohla by ODS uzavřít dohodu s ČSSD bez Jiřího Paroubka i Petra Nečase? Cítíte nějaký takový proud v ODS?

Já nevylučuji - a dokonce jsem přesvědčen, podobné skupinky vedoucí k této úvaze uvnitř ODS jsou. Ale troufám si říct, že dominantní názor členské základny je NE sociální demokracii, protože jakákoliv forma této spolupráce by se velmi negativně odrazila v komunálních a senátních volbách na podzim letošního roku.

Jsem ostražitý

A.cz: Do případné koalice byste tedy šel i s lídry TOP 09, které jste označil za pravicové populisty?

Já si myslím, že oni jsou si moc dobře vědomí, že jejich politický programový výkřik je jen snahou se vymezit vůči občanským demokratům. Moc dobře ví, že tento program nebudou muset realizovat, nést za něj politickou odpovědnost. Takže já dokážu abstrahovat od předvolební rétoriky. Zrovna tak předpokládám, že oni jsou v podobné situaci.

A.cz: Pojďme k Věcem veřejným: Mirek Topolánek o nich říkal, že je to mafiánský podnik pražské ODS. Nevadí vám to?

Já tyto informace nemám. Jakkoliv také slýchám to nebo ono. Pověsti se vedou, to je jedna věc, druhá věc je faktické chování. Já nechci a priori někoho stíhat předsudečnými soudy jenom proto, že se takzvaně něco povídá.

A.cz: Dobře. Ale faktem je, že předseda nemá podpisové právo, jednat má někdo jiný, stojí za nimi velká bezpečnostní agentura. Nejsou to okolnosti, které by vás nutily k ostražitosti?

Nejsem důvěřivá panna prvněnka, nejsem první rok v politice. Samozřejmě, že mě nutí k ostražitosti. Zvlášť vůči politickým partnerům, kteří jsou nepopsaným listem papíru, nemají za sebou žádnou politickou historii. Vlastně teprve uvidíme, jak se budou chovat, jak bude platit jejich slovo, jaké budou jejich skutečné projevy politiky.

A.cz: Nebylo by tedy uzavření koalice jakýmsi bianko šekem? Sám říkáte, že se budou projevovat až v průběhu volebního období...

Ale to zrovna tak platí o TOP 09. Kdo co ví o TOP 09? Z jedenácti členů předsednictva TOP 09 je osm bývalých členů nebo kandidátů KDU-ČSL. Miroslav Kalousek totálně změnil svůj přístup k veřejným rozpočtům.  Pan Schwarzenberg je v několikáté politické straně. Proto tvrdím, že tyto politické strany, pokud vyjádří klíčový názor - chovat se zodpovědně vůči rozpočtům, tak jsou potenciálními partnery ODS.

Už jsme se sešli

A.cz: Na té schůzce s VV, o které psala MfD, jste se bavili o podmínkách vlády?

Nebavili. My jsme se v podstatě bavili o nějakých programových prioritách. To je vše.

A.cz: Padlo tam ale třeba i to „mohli bychom být politickými partnery"?

To tam nepadlo. Opravdu jsme neporcovali medvěda, který ještě běhá po lese.

A.cz: Proběhla podobná schůzka i s Miroslavem Kalouskem nebo Karlem Schwarzenbergem?

Můžu říct, že s Miroslavem Kalouskem komunikuji, nemám důvod nekomunikovat. A ano, sešel jsem se samozřejmě i s panem Schwarzenbergem.

A.cz: A bavili jste se o případné vládě?

No samozřejmě, že jsme se bavili o spolupráci. Protože my jsme spolu ve vládě seděli, to je ten rozdíl od Věcí veřejných.  Jak s panem Kalouskem, tak s panem Schwarzenbergem za sebou zkušenost z vládní spolupráce máme.

Co vlastně řekl prezident

A.cz: Zmínil jste i lidovce...

Pokud přeskočí pětiprocentní laťku, jsou potenciálním partnerem.

A.cz: Co zelení?

Zelení se tou velkou personální obměnou ve vedení stávají také svým způsobem stranou, která je trošku nepopsaným listem papíru. Ale platí opět náš klíčový parametr - vztah k veřejným rozpočtům.

A.cz: Po schůzce s Václavem Klausem jste řekl, že „prezident bude po volbách hodnotit strany podle toho, jak vážně se staví k problému veřejných rozpočtů". Vyložil jste si to tak, že vítěz nemusí dostat příležitost jako první?

Moje osobní interpretace těchto slov pana prezidenta je taková, že pan prezident vedle toho, že je hlava státu, tak je to také velmi erudovaný člověk v oblasti veřejných rozpočtů. Je si vědom, co znamená neřešení tohoto problému. Můj osobní odhad je, že je to pro něj priorita číslo jedna.

A.cz: Takže - a pohybujeme se v rovině spekulací - znamená to podle vás, že by první šanci sestavit vládu nemusel dostat vítěz voleb, ale třeba vy, pokud by ODS skončila druhá?

Sám jste řekl, že se pohybujeme na půdě spekulací. Vy jako novinář spekulovat můžete, já jako politik bych měl být velmi opatrný na spekulace.

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama