reklama

V Česku dál hrozí silný vítr, přidá se náledí

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Česká republika - Počasí se v noci zachovalo podle varování meteorologů. I severní kraje České republiky v podobě silného vichru pocítily, že nad západní Evropou se žene silný orkán Xaver, a v některých místech Krkonoš přibylo přes noc až 30 centimetrů nového sněhu.

Zatím navíc není příliš velká šance, že se situace změní, v celé zemi nadále hrozí silný vítr a s výjimkou jižní Moravy i náledí, na horách na severu se mohou tvořit závěje a sněhové jazyky. Výstraha ČHMÚ platí do sobotního odpoledne, vítr zeslábne proti původnímu očekávání až večer.

Na vysoký stupeň nebezpečí tvorby závějí meteorologové upozornili pro místa nad 900 metrů nad mořem v Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Silný vítr v nárazech dosahoval přes 115 kilometrů za hodinu a téměř tak dosáhl síly orkánu. "V noci na sobotu a v sobotu bude vítr jen o málo slabší," uvedli meteorologové. Během pátku a soboty v nižších polohách napadne většinou do pěti centimetrů sněhu, na horách to bude mezi 10 a 35 centimetry.

Vítr zatím způsobil jen materiální škody a znepříjemnil život stovkám obcí, na celém území spadly desítky stromů. Zranění, natož ztráty na životech, jež jsou četně hlášeny z Evropy, zatím úřady v České republice neregistrují.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama