reklama

Už je toho doma na vás moc? Zařvěte si, křik uvolňuje nahromaděné emoce

Křik si spousta lidí spojuje s něčím negativním či nevhodným. Od srdce si zařvat ale není jen způsob, jak upustit nahromaděný vztek, ale také skvělý zážitek. Pokud se ho naučíte správně používat, podpoříte svoje fyzické i duševní zdraví.

Po křiku přichází velká úleva a někdy také zvýšená motivace a odhodlání ke změnám.
Po křiku přichází velká úleva a někdy také zvýšená motivace a odhodlání ke změnám. | Foto: Shutterstock

"Vědomý křik má skvělé terapeutické účinky. Uvolňuje často potlačovanou agresi nebo nahromaděné emoce hněvu, smutku či strachu. Pokud si dovolíte opřít se do křiku celým tělem, každou buňkou, může to být opravdu mimořádný zážitek, při němž se uvolňuje dny a týdny zatuhnutá energie," říká psycholog Tomáš Kvapilík. "Z toho důvodu má křik také antistresové účinky, protože právě stres souvisí s nahromaděnou a nevyužitou energií v těle," dodává. 

Podle vědecké studie, jejímž autorem je kognitivní neurovědec Sascha Frühholz, křik spouští různé emoce. První z nich je zmiňovaný vztek, dále pak strach, bolest a smutek, ale také radost a potěšení. Křik funguje podobně jako pláč, takže se vám po něm uleví. Kromě toho je do jisté míry prevencí kardiovaskulárních nemocí a depresí.

"Je velká škoda, že křik je mnoha lidmi vnímán negativně. Často při terapii cítím, že by si klient potřeboval zakřičet nebo něco vykřičet," popisuje Kvapilík. "Přitom pokud se nám podaří, že si sám rozhodne o času a místě, kdy křikem ventiluje emoce, zpravidla nenásledují pocity viny nebo studu. Naopak přichází velká úleva, tělesné uvolnění a někdy také zvýšená motivace a odhodlání ke změnám," říká Kvapilík a dodává, že s tím úzce souvisí, že křik způsobuje krátkodobé zvýšení krevního tlaku. "To ovlivňuje naši připravenost k akci nebo reakci."

Tenisté na kurtu například před odpalem křičí, aby zvýšili intenzitu, s jakou míček odrazí. Jiný průzkum vědců ze Státní univerzity v Iowě zase ukázal, že bojoví umělci mají o sedm procent silnější stisk, když používají bojový pokřik.

Video: Máte pocit, že umíráte. Panická ataka je silná, když se jí bojíme, říká Bublanová (16.1. 2022)

Trvalo dlouho, než jsem se to naučila rozklíčovat a pracovat s tím. I po několikáté atace tomu strachu podlehnete, líčí spisovatelka. | Video: Daniela Písařovicová
reklama
Doporučené recepty
    reklama