reklama

Usmívejte se. Zachráníte si život!

Přístup k životu ovlivňuje naše zdraví. Vědci opět prokázali, že optimismus snižuje riziko srdečních chorob a prodlužuje život.

Přístup k životu ovlivňuje naše zdraví. Vědci opět prokázali, že optimismus snižuje riziko srdečních chorob a prodlužuje život.

Pesimismus je spojován s vyšším cholesterolem a krevním tlakem. Zatímco u mužů se tento efekt potvrdil už dříve, nyní provedlo důkaz 100 000 žen po menopauze.

Otravujete druhé i sebe

Na základě posouzení jejich údajů vědci tvrdí, že osoby, které jsou cynické, zaujímají vůči světu nepřátelský postoj, nebo jsou obecně nedůvěřivé, mají o 16 procent větší riziko, že během osmi let zemřou.

"Víme, že negativní emoce mohou do těla vypouštět chemické sloučeniny, které zvyšují riziko srdečních chorob, ale ještě přesně nerozumíme tomu, proč to tak je. Optimismus a pesimismus mohou být spojeny s různých chováním jako je například kouření nebo špatné stravovací návyky, a to má také vliv na zdraví srdce," připomíná mluvčí Britské nadace pro zdraví srdce.

Negativnost zabíjí

Studie, zveřejněná v listu americké nadace pro nemoci srdce Circulation ("Oběh"!), dále upozorňuje, že optimistky mají

o devět procent menší riziko, že se u nich rozvine srdeční choroba

o 14 procent nižší pravděpodobnost, že zemřou v následujících osmi letech. Ženy,

"Většina našich výsledků ukazuje, že výrazné a dlouhodobé negativní postoje jsou zdraví nebezpečné," říká docent Hilary Tindle z University of Pittsburgh v Pennsylvánii.

Podle BBC je jedním z možných vysvětlení, že se optimisté lépe vyrovnávají s nepřízní osudu. Také se nejspíše o sebe lépe starají, třeba v případě nemoci. Ze studie však také vyplynulo, že že optimistky více cvičí a jsou štíhlejší, než jejich zahořklejší souputnice.

zdroj: BBC

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama