reklama

Své panenství dávaly do aukce. Snímky odhalují tajemství života japonských gejš

Stát se gejšou bylo ještě před pár lety pro mnohé Japonky životním cílem a snem, a to i přesto, že výcvik je tvrdý a odříkání velké. Dnes je už málokterá dívka ochotná tohle všechno podstoupit, takže je docela možné, že je současná generace placených společnic generací poslední.

Fenomén japonské gejši na unikátních historických fotografiích, které byly dodatečně kolorovány. Prohlédnout grafiku
Fenomén japonské gejši na unikátních historických fotografiích, které byly dodatečně kolorovány. | Foto: Profimedia.cz

Tradice gejš je spojována s městem Kjóto a jeho čtvrtí Gion, kde je jich dodnes k vidění nejvíce. Elegantně se pohybují po dlážděných ulicích, aby putovaly od jednoho dostaveníčka v čajovně ke druhému.

Stát se gejšou bylo pro mnoho Japonek velkým snem. Intenzivní výuka tradičního tance, hry na japonské nástroje - klasickou loutnu a loutnu se třemi strunami šamisen -, ale také etikety a umění konverzace, trvá pět let.

Studium dívky začínají v 15 letech. Oproti středověku musí mít adeptka dokončenou povinnou školní docházku a s nástupem do domu okija musí souhlasit rodiče.

Ve středověku dívky nastupovaly do školy už v šesti letech, chudí rodiče je sem prodávali.

Kolem dvaceti let se tyto dívky stávají geiko. Jejich posláním je bavit významné osobnosti, zejména při večeřích a banketech.

Výcvik gejš byl v mnohém velmi tvrdý. Například během celého čajového obřadu seděly ve zvláštním posedu na patách, který byl všechno, jen ne pohodlný. Zvyknout si na něj trvá i několik let.

Podívejte se do naší galerie na kolorované historické fotky ze života těchto japonských žen opředených tajemstvím. O své zkušenosti s touto profesí se podělila i současná gejša.

reklama
reklama
reklama