reklama
 

Umělé oplodnění: Až poslední možnost

Myslíte, že při neplodnosti je jedinou možností ,,miminko ze zkumavky?" Není to pravda!

Myslíte, že při neplodnosti je jedinou možností "miminko ze zkumavky?" Není to pravda!

Mnohem jednodušší, méně stresující i finančně méně náročné způsoby léčby dokáží pomoci 40% párů! Podívejte se, jaké jsou možnosti:

Nebojte se hormonů

U žen často pomůže úprava hormonálních poměrů. I tato léčba je ovšem opředena řadou bludů. Zbytečně.

Anovulace, tedy stav, kdy vaječníky neuvolňují vajíčka, patří k jedné z nejčastějších příčin neplodnosti u žen. Lékaři ji diagnostikují zhruba u pětiny pacientek. Léčba obvykle skutečně netrvá dlouho a je snadná. Nepředstavují ovšem hormony pro tělo přílišnou zátěž a nezpůsobují mnoho negativních vedlejších účinků?

"Vedlejší účinky jsou opravdu vzácné. Platí to i pro tolik obávané přibývání na váze. Často mé pacientky mají zájem o tzv. "přírodní léčbu". Řada hormonálních léků je to nejpřírodnější, co existuje. Jsou to přímo hormony, které vznikají v ženském těle. To je další argument, proč je zbytečné se hormonální léčby bát," vysvětluje MUDr. Jan Šulc, vedoucí lékař Centra reprodukční medicíny GEST.

Hormonální léčba se netýká jen anovulace. Mnoho neplodných žen se potýká se špatnou funkcí štítné žlázy nebo má vyšší hladinu prolaktinu. I v těchto případech je pomoc poměrně snadná a úspěšnost léčby vysoká.

Inseminace pomůže 10 % párů

Mezi další minimálně invazivní a při tom velmi účinné metody léčby patří intrauterinní inseminace (IUI). Lékaři ji využívají mj. tehdy, jestliže změny hlenu v děložním čípku brání průniku spermií do dělohy. Pomoci může i při lehčích poruchách plodnosti na straně muže.

"Jde o jednoduchý zcela nebolestivý výkon, který nemá prakticky žádná rizika a pacientku nijak neomezuje. Nejprve sledujeme ovulaci a v ideální čas aplikujeme laboratorně upravené, "vylepšené", spermie tenkou trubičkou přímo do dělohy. Tento výkon lze po stránce nepříjemných pocitů srovnat s běžným vyšetřením u gynekologa a nejsou po něm třeba žádná omezení," popisuje Šulc z GESTu. IUI může pomoci přibližně 10% neplodných párů!

Někdy pomůže slovo

Efektivitu dalších léčebných postupů nelze tak jednoduše změřit, ovšem i ty ročně pomáhají nezanedbatelnému procentu párů. Někdy ovšem brání spontánnímu početí miminka psychický blok. V takových případech může pomoci sám fakt, že se pár vůbec léčit začne.

Podle doktora Šulce nejde o nijak výjimečnou situaci, spíše naopak. Navíc mezi psychikou a léčbou neplodnosti jde o oboustranný vztah. Existuje psychicky podmíněná neplodnost a naopak, problémy s otěhotněním se mohou podílet na vzniku psychických problémů. Pomoc profesionálního psychologa potřebuje jen menšina párů, ale je správné tuto možnost nepouštět ze zřetele. Centrum GEST tuto pomoc nabízí bezplatně.

Když všechno selže

Mezi další "banální" cesty za miminkem patří rehabilitační cvičení pro ženy podle metody léčitelky Ludmily Mojžíšové.

Mužům v případech lehké poruchy plodnosti může pomoci úprava životního stylu, tedy omezení stresu, zařazení vyvážené stravy s dostatkem vitaminů a stopových prvků a konec kouřeni.

Teprve pokud selžou jednodušší metody léčby či pokud jsou diagnostikovány opravdu vážné poruchy, například kompletní neprůchodnost vejcovodů, závažná endometrióza či těžce snížená plodnost muže, doporučí vám lékaři program IVF.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama