reklama

Zkontrolujte tvar svých nehtů. Může prozradit vážnou plicní nemoc

Podívejte se na svoje ruce. Pokud v nich držíte cigaretu, je to špatně. A pokud už vidíte změny tvaru nehtů, je to ještě horší.

Foto: Thinkstock

Rozšíření posledních článků prstů na ruce či na noze, tvar nehtu podobný vypouklému hodinovému sklíčku. Právě takové příznaky - paličkovité prsty - mohou být jedním z prvních symptomů smrtelného a nevyléčitelného onemocnění plic. 

Počet objevených případů Idiopatické plicní fibrózy (IPF), která je ve většině případů závažnější než mnohem známější rakovina plic, v České republice roste. Zjizvení plicní tkáně, která se stává nefunkční pro účely dýchání, je každoročně odhaleno u přibližně stovky pacientů. U řady z nich v pokročilém stádiu. Včasné stanovení a podchycení nemoci je však u této nemoci rozhodující.

Čeho si všimnout?

Mezi nejčastější příznaky IPF patří:

  • pocit lapání po dechu při zátěži (rychlá chůze, chůze do schodů, v pokročilých stádiích i pohyb po bytě)
  • nedostatek kyslíku, pocit, že nemůžeme dodechnout
  • kašel

Právě ten častokrát způsobuje, že postižený potíže může přisuzovat zánětu průdušek či opakovanému nachlazení. Pocit zadýchávání je často přičítán nadváze či špatné fyzické kondici. Včasná diagnostika onemocnění může však pacientovi prodloužit život, proto by příznaky neměl podceňovat, zvláště pokud se k plicním potížím přidají také nápadné změny na nehtech.

Rozhodující je genetická výbava

Idiopatická plicní fibróza patří mezi nejvážnější, a také nejobtížněji léčitelné  plicní nemoci, při nichž dochází k postupné přestavbě plicní tkáně v husté vazivo neschopné dále plnit funkci dýchacího orgánu. Nemocný časem přestává být schopný plnohodnotně dýchat a tato schopnost se s postupem nemoci rychle zhoršuje.

"Ke vzniku IPF je třeba jednak genetická dispozice a jednak spouštěče, které nemoc vyvolají. Nejvíce je IPF ohrožen člověk s genetickým sklonem k větší zranitelnosti plicních sklípků, které se nehojí standardně, ale jizvením," vysvětluje Prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice. Neznamená to ale, že onemocní každý, kdo má genetickou dispozici

Kouření, infekce, či prach

Na to, abychom se časem neocitli u konce s dechem, je dobré myslet už v mládí. S věkem se totiž u každého zhoršuje imunita a schopnost regenerace tkání. Pokud je člověk dlouhodobě vystaven kouři nebo prachu a opakovaným infekcím, může dojít ke vzniku plicní fibrózy. "Co můžeme ovlivnit, je kouření tabáku, i u plicní fibrózy je kouření rozhodujícím faktorem," dodává profesorka Vašáková. 

Tato šance, kterou máme sami ve svých rukách, je o to důležitější, že odhalit genetickou dispozici k této chorobě je omezená. Ti, kdo se  již v rodině setkali s plicní fibrózou, však mají možnost podstoupit genetické testy na tzv. familiární plicní fibrózy. Jedná se o rodinně vázané fibrózy, které se od idiopatické plicní fibrózy liší. Ostatní vyšetření dokonce ani nejsou hrazena v systému zdravotního pojištění ČR. 

Léčit ji lze, vyléčit zatím ne

IPF byla ještě donedávna naprosto neléčitelnou nemocí. Od roku 2011, kdy byl na trh uveden první antifibrotický lék, je IPF zčásti léčitelná, ale stále se jedná o smrtelné onemocnění.

"Antifibrotickou léčbou dokážeme nemoc zpomalit a prodloužit pacientovi život. Je však nutné, aby přišel do specializovaného centra včas, tedy pokud nemoc není významně pokročilá. V pokročilých fázích nemoci pak můžeme vybraným pacientům nabídnout transplantaci plic," dodává profesorka Vašáková.

Poznat nemoc není snadné

Léčbu však ztěžuje a oddaluje vysoké nebezpečí záměny IPF za jiné nemoci. Ani pro odborníka není stanovení diagnózy snadné. Příznaky se totiž velmi často shodují s astmatem, chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) nebo se srdečním onemocněním.

"Podezření na IPF by mělo vzniknout v situaci, kdy se člověk začne stále více zadýchávat při námaze, kterou dříve dobře zvládal, a přitom lékař konstatuje, že srdce je zdravé a spirometrie (měření plicních funkcí výdechem do přístroje) neprokáže CHOPN.

Pacient si sám může všimnout nápadně zbytnělých posledních článků prstů, tedy takzvaných paličkovitých prstů. Lékař pak může zaznamenat poslechem krepit - to je zvuk připomínající rozepínání suchého zipu. Definitivní jasno pak udělá vyšetření na cétéčku. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama