Trojnásobná vražda v Babicích
V červenci 1951 ve škole v Babicích na Třebíčsku došlo k vraždě tří komunistických funkcionářů. Při útoku zahynuli Tomáš Kuchtík, Josef Roupec a Bohumír Netolička.
Útok vedl Ladislav Malý, který byl podle komunistů americkým agentem. Historikové se ale dnes přiklánějí k verzi, že byl provokatérem StB.
Vražda odstartovala soudní proces nebývalých rozměrů. Jedenáct lidí dostalo trest smrti, desítky dalších pak doživotí a také vysoké tresty. Celková délka vynesených trestů byla více než tisíc let. Mezi potrestanými byli kněží i zemědělci.
Totalitní propaganda využila tragédii k získání větší kontroly nad nezávislým venkovem a dalším represím proti sedlákům.
Desítky rodin byly po soudním procesu deportovány ze svých domovů. Lidé byli ve věznicích mučeni. "Celou noc byl slyšet takový nářek, že nikdo v kriminále nespal," vylíčil pak ve svých vzpomínkách jeden ze 14 odsouzených v tzv. babickém procesu.
Babický případ nebyl jediný
Před padesáti lety si devět sedláků z vesnic okolo Olešnice na Blanensku vyslechlo v olešnické sokolovně rozsudek, jemuž přihlíželo tři sta pečlivě vybraných diváků. Za údajnou vlastizradu dostali mnoholeté tresty (někteří až devatenáct let), jeden z nich dokonce trest smrti.
Proces rozjela komunistická Státní bezpečnost na základě svědectví jediného člověka, bývalého partyzána a pak provokatéra StB. V roce 1951 začala Akce "K" (od slova kulak). Ta měla zlikvidovat rolníky, kteří odmítali vstup do vznikajících zemědělských družstev.
Podle údajů Úřadu pro dokumentaci zločinů komunismu bylo za necelé dva roky vystěhováno na dva tisíce lidí.
Celou akci povolila směrnice tří ministrů komunistické vlády z roku 1951. Podle směrnice bylo možné vystěhovat rodiny odsouzených "vesnických boháčů".
"Měly být vysídleny jen rodiny odsouzených sedláků, do odsunu ale byly často zahrnovány například rodiny jejich dětí," uvedla Šárka Rokosová z Úřadu pro dokumentaci zločinů komunismu.