reklama

"Nejradši bych se na všechno vykašlala a utekla pryč." Kde se bere touha zmizet

Čím dál tím více lidí má podle psychologů chuť vykašlat se na stres v práci, hodit všechno za hlavu a jednoduše zmizet - na víkend do lesa, na týden na trek do hor nebo na měsíc k moři. Co taková touha ve skutečnosti znamená a jak ji můžeme naplnit? 

Chuť zmizet je častá známka toho, že v našem životě něco není v pořádku.
Chuť zmizet je častá známka toho, že v našem životě něco není v pořádku. | Foto: Shutterstock

"Občas fantazírovat o útěku je normální," říká klinická psycholožka Therese Mascardová pro internetový magazín Vice. Taková touha podle ní není o odjezdu na dovolenou nebo o smrti, ale velmi často o útěku od náročných a zdánlivě beznadějných situací. 

"Touha po útěku je běžných mechanismem, kterým zmírňujeme tlak jiných, mnohem obtížnějších nebo komplikovanějších pocitů," vysvětluje Mascardová. Lidský mozek na stres odpovídá třemi různými způsoby - bojem, ustrnutím, nebo útěkem. Útěk je tak jedním ze způsobů, jimiž reagujeme, když život nejde podle našich představ. "Je v podstatě pevně zakořeněn v našich instinktech přežití. Objevuje se v situacích, kdy se cítíme zahlcení emocemi a potřebujeme úlevu," říká Mascardová.

Chuť zmizet je častá známka toho, že v našem životě něco není v pořádku. Podle Mascardové bychom tak měli takovým pocitům věnovat pozornost. Lidé, kteří říkají, že chtějí zmizet, mohou ve skutečnosti myslet následující: "Cítím se osamělý a chybí mi láska, jsem smutný a chci ve svém životě zažívat radost, stydím se a potřebuji vědět, že jsem správný člověk, jsem unavený a toužím po odpočinku, je toho na mě příliš a potřebuji plán nebo se cítím ztracený a hledám smysl života."

Postavte se k problému čelem

"Může být uklidňující si na chvíli představit, že můžete od svých myšlenek utéct. Ve skutečnosti je představa, že útěk vyřeší všechny vaše problémy, zkreslená," říká Mascardová a dává několik tipů, jak se s takovým pocitem vyrovnat. 

"Dejte si odstup, pomůže vám to redukovat pocit bezmoci a stresu. V praxi to vypadá i tak, že se před odpovědí na nepříjemný e-mail projdete po místnosti nebo půjdete na krátkou procházku," říká Mascardová. Dalším důležitým pomocníkem je odpočinek. "Naše kultura říká, že odpočinek je pro slabé, ale pravda je, že díky němu naopak vzkvétáme. Potřebujeme prázdniny, šlofíčky a žádné plány," říká odbornice. 

Další z aktivit jsou meditace, pohyb, smích a hra. "Zapomněli jsme, jak si hrát a zažívat srandu jen pro zábavu samotnou," říká psycholožka a doporučuje malování, zpívání nebo setkání s přáteli. 

Nejlepší krok, který mohou podle ní lidé zažívající chuť utéct, udělat, je postavit se problému čelem. "Řešte hlavní příčinu svého utrpení. Jinými slovy najděte, co vás trápí, a řekněte, co potřebujete. Ať už je to láska, zábava, odpočinek nebo smysl života," radí Mascardová. 

Mohlo by vás zajímat: Z Havířova pěšky 2500 km za záchranu Banátu: Zpětně se směju, jak těžké to někdy je (28.7.2021)

Ze začátku cesty jsem na sebe měla velká očekávání, zpomalil mě můj zdravotní stav, někdy to není jednoduché, říká cestovatelka Nicolette Havlová. | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama