reklama

Topolánek v Čechách

Volby - Na rozdíl od Paroubka vsadil Mirek Topolánek na kontaktní kampaň. Mezi lidi vyrazil s manželkou Pavlou po svém boku. Rozdával úsměvy, podpisy, skotačil na koncertu. Často ale přesvědčoval už přesvědčené.

Manželé Topolánkovi na Kamenném mostě v Písku
Manželé Topolánkovi na Kamenném mostě v Písku | Foto: Ludvík Hradilek

"Jestli nebudete stíhat mé tempo, tak si odpočiňte," novinářský doprovod předsedu ODS Mirka Topolánka už od začátku netěší. Přesto ráno s elánem vyráží na obhlídku ústavu sociální péče v Písku. "Ahoj, čau, čau," oslovuje žoviálně klienty ústavu a podává jim ruku.

Cestou po ústavu hovoří Topolánek o novém zákoně o sociálních službách. "Zvedli jsme pro něj ruku, protože jde správným směrem, ale některé věci jsou tam špatně. Chceme, aby peníze šly za klientem. Budeme ho muset novelizovat," říká Topolánek a vybízí ředitele: "Pojďme trochu, jsem zvyklý na rychlé tempo."

"Zprávy, televize, toho znám," odtrhuje oči od koláže jeden z klientů a se zaujetím hledí na návštěvu. "Poznal jsi mě, ty kluku ušatá," reaguje Topolánek a přisedá k němu. Snaží se s klienty komunikovat. Zaměstnanci z návštěvy nadšení nejsou. "Měli by sem jezdit i během roku, nejen před volbami," říká jedna ze zaměstnankyň.

Po hodině návštěva končí, tou dobou Topolánek ještě s novináři komunikuje. "Chodím do těchto zařízení, abych zjistil, zda ty problémy v praxi cítí stejně jako my," vysvětluje, proč jeho kroky směřují do sociálních institucí. "Dává mi to plošnější pohled."

Jako U Palivce

Na mostě v Písku, po kterém má dnes projít a pohovořit s občany, je jen pár lidí. Topolánek prochází, podepisuje na koleně fotku se svou ženou. "Pevnou ruku při fackování, ať to už konečně vyhrajete," říká mu jeden z kolemjdoucích. "Jsem volič ODS odjakživa, pozdravujte pana Macka, má naše obdivy. Nevyhazujte ho."

"Ruce nás svědí všechny, ale takhle se věci řešit nedají," reaguje Topolánek. "Moc se na něj zlobím. Poškodil doktory i Klause. Mějte se hezky a ukecejte sousedy a kamarády."

V tu chvíli se Topolánek obrací na novináře deníku Aktuálně.cz a mírně brunátní. "Je nekorektní si zapisovat, co já říkám. Jděte 10 metrů za námi," říká. Po chvíli ho zastavuje pán s nákupem v ruce. "Možná byste neměl být tak agresivní, když vás vídám v těch televizních debatách," říká. "Bylo by lepší, kdybyste otočil a byl klidný a milý na své soupeře."

Topolánek rychle podepisuje fotku a pokračuje se svým několikačlenným doprovodem cestou městem. "Čau," říká do kočárku. "Ať se ze 3. na 4. prospí do svobodné země." Znovu útočí na novináře: "Připadám si, jak v hospodě U Palivce. Nechoďte se mnou, kazíte mi kampaň, voliči se vás bojí," říká a odchází do restaurace na oběd.

Šup s Mirkem na poličku

Jeho kroky ještě směřovaly do domova důchodců v Českých Budějovicích. "Mě ta krátká návštěva neovlivní, ale na staré lidi to určitě může mít vliv," říká ředitel Pavel Janda. "Nepřijde mi to férové."  Přesto Topolánka domovem provází, ten opět diskutuje o zákonu o sociálních službách.

"Co tam máme my?" ptá se své ženy, když v kavárně spatří v televizi předvolební spot KDU-ČSL. "Já to nevím, nebývám ten čas, kdy běží, doma," říká a podepisuje skupince žen sedících u televize fotku. "Dám si ji na poličku," říká spokojeně jedna z nich. "Může mi pomoc, že jsem ho viděla na živo, až nebudu vědět koho volit."

Topolánek ještě vyráží oslovit voliče v obchodním centru. Tady se ke suitě připojuje hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Ten je prý v Českých Budějovicích hlavním tahounem voličů ODS. "Tahle strana má tady velkou podporu," říká majitelka alternativního prostoru Bazilika Kateřina Melenová. "Z 80 procent to ale dělá právě hejtman. Je dobře, že nekandidoval do Sněmovny, my ho tu potřebujeme."

Podle místních má prý hejtman dobrou pověst hlavně díky tomu, že to je slušný člověk, který chce pozdvihnout region. "Prosadil lyžařský areál v Boleticích," říká Eva Čepičková. "Taky ale podporuje dobré menší projekty, bez ohledu na to, kdy jsou volby."

On je totiž fešák

Předseda ODS se pohybuje rychlostí blesku. Tuhle akci si nemůže nechat ujít. Na náměstí se koná Koncert pro Mirka Topolánka.

I přes chladné počasí jsou na náměstí zhruba dvě tisícovky lidí. Lákadlo je velké - zadarmo koncert českých pop hvězd (Petr Kolář, Buty, Láďa Kerndl a další). Topolánek vyměnil kravatu za pohodlnou košili, neformální sako a džíny. "Jak se vám tu líbí? Húúúúú," volá rozverně na úvod koncertu a předává šek se symbolickým darem místnímu Dětskému centru.

Mezi publikem je řada stoupenců ODS. "Volím je pořád. Topolánek je totiž fešák," říká dáma oblečená ve výrazném červeném kostýmku. Podle Růženy Schaferhofové nejde jen o fazónu. "Co říká má hlavu a patu. Chtěla jsem ho vidět, proto vydržím tuhle muziku. Když je to jednou za rok, tak se to dá."

I Věra Pavlíčková volila ODS. "Teď se mi ale nelíbí, jak je Topolánek agresivní a hádá se s Paroubkem, tak nevím," říká. To mladou rodinu přitáhl na náměstí hlavně koncert. "Ale budu je volit, kvůli daním," říká hlava rodiny Petr Šťábíček.

Náměstím duní hudba, začíná krápat, do vzduchu vzlítají balónky. V popředí davu se občas mihne poskakující Topolánek, občas vyletí jeho ruka vstříc rytmu. Mezitím neúnavně podepisuje své fotky, zatímco hejtman Zahradník rozdává lidem CD s filmem Goodbye, Lenin. "To je jen symbolická narážka," říká. "Ale stojí za to se na ten film podívat."

DÁLE ČTĚTE

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama