reklama

Topolánek s kůží na trhu

Praha - ODS nabízí průzkum Factum Invenio šanci, aby uskutečnila svou ideální variantu: Vládu s lidovci a Stranou zelených.

"Jasně řekli, že nepůjdou do vlády s komunisty ani podporované komunisty," vysvětlil v polovině května pro týdeník Euro Mirek Topolánek, proč je taková koalice přijatelná.

"Z 99 procent jsem si jist, že to bude první logický povolební scénář v případě vítězství ODS. Máme povinnost to zkusit už vůči občanům této země," potvrdil rozhodnutí i Topolánkův místopředseda Pavel Bém, podle kterého by se o koalici jednalo i v případě, že bude mít většinu jen dvou hlasů.

Infobox

Infobox

INTERAKTIVNÍ VOLBY

Vznikne tyrkysová koalice?

Podle dalšího z místopředsedů Petra Nečase by "tyrkysová" koalice se Stranou zelených a KDU-ČSL nevyšla jen tehdy, kdyby bylo možné složit vládu jen s lidovci: "Jednodušší koalice je dvoukoalice," prohlásil.

Topolánek a další volební lídři (Nečas, Langer, Němcová, Tlustý, Říman) jsou ohroženi ve chvíli, kdy strany napravo od KSČM a ČSSD Topolánka jako šéfa vlády odmítnou.

V takovém případě může přijít na řadu nouzová alternativa. Ještě během června může být svolán mimořádný kongres, který rozhodne o dalším osudu Topolánka.

Předseda ODS předem vylučuje, že by chtěl svou pozici zachránit domluvou se sociálními demokraty: "Velkou koalici s ČSSD nepokládám za možnou," řekl Topolánek na dotaz Aktuálně.cz.

S ČSSD? To snad ani ne

Spolupráce s ČSSD je mezi občanskými demokraty krajně neoblíbená. Potvrdil to i Pavel Bém, který jako pražský primátor spolupracoval tři roky s Paroubkem jako svým náměstkem: "Opoziční smlouvu považuji za nešťastnou a rozhodně žádné podobné plány nepřipravuji. Bylo by to špatné řešení," říká dnes Bém jednoznačně.

Další námitkou je frustrace poslanců z posledních měsíců, kdy levicová většina "válcovala" sněmovnu.

Velká koalice proto není vyloučena jen v případě naprostého patu.

Existuje plán, který by Topolánka odstranil a dohodu s ČSSD umožnil. "Signály o tom, že se část lidí ve straně pokusí předsedu svrhnout, samozřejmě máme. V této variantě se počítá s tím, že by ho nahradil Bém a uzavřel velkou koalici. Je to ale zbožné přání některých neuspokojených členů z regionů. Sám Bém Topolánkovi jasně řekl, že nic takového nechystá," řekl jeden z blízkých spolupracovníků Topolánka.

Politici ODS neoficiálně připouštějí velkou koalici pouze s omezeným mandátem a jasným závazkem, že změní volební systém na většinový. Během dvou let by bylo možné najít volební lídry mezi hejtmany, kterým končí v roce 2008 mandát.

Jako partnera k jednání však předem vylučují Paroubka.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama