reklama

Topolánek s Grebeníčkem se divili

Rozhovor - Členové obou skupin mě průběžně lákali do svých řad, říká Linda Jablonská o natáčení s mladými komunisty a konzervativci.

Proč jsi se začala zajímat o tohle téma?
Zajímalo mě, jak tráví lidé zhruba stejně staří jako já svůj volný čas; proč se potřebují zapojovat do politiky, proč se vůbec potřebují někam zapojovat. Připadalo mi zajímavé, že tihle lidé veškerý volný čas tráví na akcích Komunistického svazu mládeže nebo Mladých konzervativců. Zároveň mohou jednou za pět deset let stanout  ve vyšší politice a možná rozhodovat o našich osudech.

Jsou v dokumentu i záběry z tvého předchozího filmu Kupředu levá?
Točila jsem ho ve čtvrtém ročníku na FAMU, jeho hrdiny byli mladí komunisté. A pak mi přišlo škoda to téma opustit. Začala jsem hledat protipól a logicky dospěla k mladým konzervativcům, což je v podstatě mládež ODS. Nepoužili jsme ale žádné záběry ani hrdiny z předchozího filmu.

Změnil se v průběhu natáčení tvůj vztah k těmhle uskupením?
 Určitě. Museli jsme si k nim vztah vybudovat a oni k nám samozřejmě taky. Nemůžeš točit lidi, které nemáš alespoň trochu ráda. Já je ráda mám, i když nesouhlasím s jejich názory. Na konci natáčení jsem si oddychla, zároveň mi bylo líto, že je nebudu vídat tak často

Co tě překvapilo nejvíc?
Třeba obrovské rozdíly mezi sociálním a  rodinným zázemím a občas i snadnost, s jakou jsme dosáhli povolení natáčet nějakou interní situaci.

Jsou ve filmu zachyceny i červnové volby?
Film volební kampaní a volbami vrcholí. Ačkoli se obě skupiny snaží vystupovat seriózně a přednášet dobře znějící fráze, jsou to chvílemi úplně normální mladí lidi, kteří chodí na pivo a baví se o fotbale i reality show. Veselé bylo možná to, že mě členové obou skupin průběžně lákali ke vstupu do jejich organizace; bezúspěšně.
 
Vystupují v dokumentu i politikové?
Ve filmu se objeví Mirek Topolánek nebo Miroslav Grebeníček, vždycky ale ve společnosti některého z našich hrdinů. Při natáčení se docela divili, že je kamera namířená někam vedle nich.

Linda Jablonská se narodila v roce 1979 v Praze. Momentálně dokončuje pátý ročník FAMU, obor dokumentární tvorba. Studium na FAMU zakončí právě absolventským filmem Kupředu levá, kupředu pravá. Pracuje především pro společnost Febio s.r.o. jako režisérka pořadů Cestománie, Zpověď, Festivalové vteřiny Febiofestu a 12 odvážných.

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama