reklama

Topolánek na Vysočině

Volby - Cestou na Moravu zvolil Topolánek ležérnější styl. Po ranní návštěvě dřevařského závodu si oblékl řeznicky červenou vestu a nasadil čepici. Ten den rozdával lidem klobásy, krájel sele a radoval se při koncertě.

Mirek Topolánek v Pacově, "kolik toho bude otče?"
Mirek Topolánek v Pacově, "kolik toho bude otče?" | Foto: Ludvík Hradilek

V Pacově, městečku u Pelhřimova, mají ODS čím dál radši. "Tento rok vzrostl počet členů ze tří na dvacet," říká pyšně Václav Klátil, místní řezník. Před jeho obchodem se to ráno rozdávalo pivo, panáky a letáky.

"Dnes 9 od 10.15 - 10.45 Topolánkovy klobásy," láká křídou napsaný nápis. "No, devítka, to je přeci číslo ODS," vysvětluje pan Klátil a nervózně vyhlíží na silnici. Tohle číslo má v sobě zapíchnutá i hromada klobás vyrovnaná na podnose.

Konečně Topolánek přijíždí, úsměvy, vřelé přijetí. Bez okolků se převléká do rudé vesty, nasazuje čepici a hbitě míří za pult. "Tak kolik si jich vezmete, otče?" ptá se staršího pána a kromě klobásy mu podává ruku.

Obchod je nacpaný hlavně pyšnými místními členy ODS a novináři. Ti už dneska Topolánkovi nevadí. "Kdo to je?" ptá se paní, která přišla do krámu jako každý den pro maso na polévku. "Topolánek? Já myslela, že to je bývalý předseda JZD z Chyšky."

Topolánek uvolněně komunikuje a rozdává klobásy. "Jsme rádi, že ho vidíme tady, nejen, jak se rozčiluje v televizi," říká jedna z obdarovaných. Předseda strany ještě se zbylými klobásami obchází město a společně se svými fotkami s podpisem rozdává kolemjdoucím. Cestou stihne pozdravit starostu i místního obchodníka s elektronikou. Pak už spěchá na oběd se zaměstnanci Agrostroje.

Se seletem za voliči

Odpoledne přejel hranici s Moravou a mítink v Jihlavě zahájil krájením selete. Opět neúnavně krájel a rozdával, občas za pomoci Miroslavy Němcové. Lavičky kolem sousoší na náměstí se rychle zaplnily. "Jsem ráda, že tu nejsou komunisti," říká paní s berlemi, která čeká na svůj příděl selete. "Proto volím ODS, jsou sympatičtí a chtějí snížit daně."

S tím tvrzením se ale pouští do polemiky Vladimír Slavík sedící opodál. "ODS je pravicová, ale není pro lidi. Skrývají své pravé záměry," říká. "Člověk je pro ně jen prostředek, nikoliv cíl." Po chvíli prochází kolem s kusem selete od Topolánka. "Je to prase ODS, ale to nám nevadí."

Když je jídlo rozdáno, začíná Koncert pro Mirka Topolánka. Stejně jako v ostatních městech, i tady si vybral neziskovou organizaci, které poskytl symbolický finanční dar. Šou rozjíždí Toplánkův stranický kolega, stínový ministr školství Walter Bartoš se svým bandem. Pokračují Buty, Petr Kolář, Doga a další.

"Nelíbí se mi negativní kampaň. Topolánek je lidštější," říká Petra Sabolová, která se přišla na koncert podívat se svým synem. "ČSSD mě zklamala, hádají se a nic nedotáhli."

DÁLE ČTĚTE

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama