reklama
 

Tomáš Hradílek, nepřítel komunistů v rudém kraji

Foto: Tomáš Kunc

Tomáš Hradílek se narodil 28. dubna 1945 v Lipníku nad Bečvou, v domě, ve kterém se svou manželkou a dalšími příbuznými žije dodnes.

V roce 1967 ukončil studium Vysoké školy zemědělské v Brně, poté pracoval jako inženýr na státním statku.

1966 - 1977

V roce 1966 vstoupil Tomáš Hradílek do KSČ, o tři roky později byl z řad KSČ přímo vyškrtnut. Pracoval pak jako zootechnik a v roce 1976 místní soudruhy nijak nepotěšil.

Spolu s manželkou byli v tom roce v malém Lipníku nad Bečvou jedinými občany, kteří nepřišli k volbám.

O rok později, když uslyšel na Svobodné Evropě prohlášení Charty 77, se Tomáš Hradílek rozjel do Prahy a okamžitě ho podepsal. Tím přišel o místo zootechnika a začal pracovat jako dělník na místní pile.

Začátkem 80. let se stal členem kolektivu mluvčích Charty 77. Je spoluzakladatelem Hnutí za občanskou svobodu i Společnosti přátel USA.

V roce 1989 je Tomáš Hradílek jmenován mluvčím Charty 77, což je pro málo početnou opozici na rudém Ostravsku velkým povzbuzením. Lipník nad Bečvou je tehdy ještě součástí velkého Severomoravského kraje.

1989 - 2009

V listopadu 1989 zakládá Občanské fórum v Praze i v Olomouci, ale když chce to samé udělat 22. listopadu v Ostravě, je po vystoupení z vlaku na nádraží okamžitě zatčen.

Celých 48 hodin ho pak policie vozí po různých služebnách v kraji. Do Ostravy se tak Hradílek dostává až za týden a stává se vůdčí osobností převratových dnů.

V prosinci 1989 je mezi prvními dvaceti poslanci kooptovanými do Federálního shromáždění, kde střídá nechvalně známého Aloise Indru, dlouholetého člena předsednictva ÚV KSČ.

Hradílek se tak stává jedním z poslanců, kteří zvolí 29. prosince 1989 prezidentem Václava Havla. V roce 1990 je Tomáš Hradílek pět měsíců ve funkci ministra vnitra České republiky, do roku 1992 je poslancem Federálního shromáždění.

Poté z politiky odchází a věnuje se chovu akvarijních rybiček. Nyní je už v důchodu. Je ženatý od roku 1966, má dvě dcery, jednoho syna a také dvanáct vnoučat.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama