reklama

"Jdeme ke dnu spolu." Hnutí na TikToku nabízí ubytování ženám, které jedou na potrat

"Nabízím kempování pro ženy, jejichž stát kempování neumožňuje," tak zní jeden z několika "šifrovaných" příspěvků na sociální síti TikTok. Uživatelky na ní nabízejí bezplatné ubytování ženám, které jsou nucené cestovat za legálním potratem.

Neoficiální hymnou TikTokové hnutí se stala píseň Paris od Chainsmokers.
Neoficiální hymnou TikTokové hnutí se stala píseň Paris od Chainsmokers. | Foto: Shutterstock

Vlna solidarity se mezi ženami na TikToku zvedla poté, co minulý pátek americký Nejvyšší soud zrušil právo na potrat dané verdiktem starým téměř 50 let. 

Rozhodnutí o ilegalitě potratů teď bude na jednotlivých státech a jedním z důsledků může být to, že ženy z míst, kde interrupce zakážou, budou kvůli bezpečnému a legálnímu zákroku cestovat do jiných amerických zemí. 

Lidé se proto rozhodli jim pomoct a na TikToku točí videa, ve kterých nabízejí bezplatné ubytování u sebe doma. K příspěvkům pak dávají hashtagy vyjadřující solidaritu.

Například uživatelka @toosie71193 nabízí "bezpečné místo ke strávení času" ve státě Illinois, kde se očekává, že potraty zůstanou legálními. Video doprovází píseň Paris od amerického hudebního dua The Chainsmokers s textem: "Pokud půjdeme ke dnu, půjdeme ke dnu společně". Ta se stala neoficiální hymnou tohoto hnutí na TikToku.

Ve svém videu ji používá také Katie Watkinsová z kanadského Ontaria, která v příspěvku uvádí, že žije 90 minut jízdy autem od hranic se Spojenými státy a že si ráda "zajde na ochutnávku vína s každým, kdo bude potřebovat, a stráví s ním dny rekonvalescence".

Ze stejného města nabízí podporu také uživatelka @spencer.barbosa, která píše: "Možná je to daleko, ale žiju v Ontariu a mám jednu ložnici navíc. Nesoudím, nepotřebuju nic vysvětlovat, jsi moje rodina." Další žena ze Severní Karolíny zase poskytuje "kempování pro ženy, jejichž stát kempování neumožňuje". 

Mohlo by vás zajímat: Fila: Jak krutý je ilegální potrat. Oceňovaný film je opět aktuální (6. 11. 2020)

Kontroverzní 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny natočil rumunský režisér Cristian Mungui. Třináct let po premiéře ho nabízí i Netflix. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
reklama
Doporučené recepty
    reklama