reklama

Text prohlášení Ivana Přikryla

Předseda vlády považuje jednání Kanceláře prezidenta republiky za velice nekorektní, což se bohužel stává v jejím jednání běžnou normou.

Nejenže vydává zkreslené informace v okamžiku, kdy je obtížné vzhledem k zahraniční pracovní cestě předsedy vlády Jiřího Paroubka získat jeho stanovisko, ale záměrně se snaží vyvolat dojem, že se premiér pokusil bojkotovat protokol návštěvy prezidenta.

Kancelář prezidenta republiky si asi neuvědomuje zásadní rozdíl ústavních systému České republiky a Ruské federace, což se logicky promítá do kompetencí obou ústavních činitelů.

Václav Klaus by si měl uvědomit, že nemá v našem ústavním systému takové postavení jako ruský prezident ve své vlasti. Smlouvy, které byly připraveny k podpisu, byly výsledkem práce mezivládních komisí a jednání členů vlády, nikoliv prezidenta
republiky. Bylo by proto korektní, aby byly signovány v přítomnosti premiéra. Takovou námitku premiér učinil.

Nepřiměřená reakce prezidenta republiky, který se snaží vzbudit dojem, že premiér ohrozil ekonomické a mezinárodně politické vztahy, není ničím jiným než zneužitím situace pro politické cíle. Proto také Jiří Paroubek v zájmu České republiky v dostatečném časovém předstihu oznámil prezidentské kanceláři, že se členové vlády předmětných aktů zúčastní.

Považoval to za nezbytné právě v zájmu republiky, i když postup Kanceláře prezidenta republiky byl
záměrně kontroverzní.

Prezidentská kancelář a její protokol by se měl spíše zabývat určitou dezorganizací, když premiér i ostatní ústavní činitelé čekali na setkání s prezidentem Ruské federace déle než 40 minut, ač předseda vlády odlétal na státní návštěvu Brazílie a Argentiny. Protokol Úřadu vlády je připraven napříště s organizací tak významné návštěvy Kanceláři prezidenta pomoci.

Václav Klaus by měl, dle názoru premiéra, raději informovat o výsledcích svého jednání s prezidentem Putinem. Předseda vlády tak učiní v průběhu dnešního dne.

JUDr. Ivan Přikryl, vedoucí Úřadu vlády ČR

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama