reklama
 

Text prezidentova dopisu Brožové

Praha - Text dopisu, který prezident Václav Klaus zaslal odvolané předsedkyni Nejvyššího soudu Ivě Brožové.

Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vážená paní předsedkyně,

obdržel jsem Váš dopis z 31.1.2006, v němž mi sdělujete, že své případné odvolání z funkce předsedkyně Nejvyššího soudu budete považovat za Ústavou zakázané "změny podstatných náležitostí právního státu". To považuji za velmi odvážné tvrzení.

Vaším dalším setrváním ve funkci jsem se začal zabývat z iniciativy místopředsedy vlády a ministra spravedlnosti, který mne svým dopisem ze dne 25. ledna 2006 vyzval, abych v tomto směru využil své pravomoci ústavního činitele, který předsedu Nejvyššího soudu jmenuje, a tedy i odvolává. Ministr spravedlnosti v něm označil stav Nejvyššího soudu pod Vaším vedením za alarmující a neudržitelný. Kromě jiného konstatuje, že se od roku 2002 neustále zhoršuje stav jednotlivých agend u Nejvyššího soudu a že není plněno poslání Nejvyššího soudu spočívající v péči o jednotnost soudního rozhodování, a to v důsledku Vašeho osobního postoje k věci, který ministr spravedlnosti považuje za nepochopitelný a neakceptovatelný.

Za zcela nepochopitelné a neakceptovatelné osobně považuji, že označujete za podstatnou náležitost právního státu otázku svého vlastního setrvání ve funkci. Jistě je Vám známo, že každého předsedu soudu lze odvolat postupem podle zákona, a právě Vám snad nemusím zvláště zdůvodňovat, že uplatnění zákona nelze považovat za porušení zásad právního státu.

Nejenom z těchto důvodů nepovažuji osobní setkání s Vámi v této chvíli za potřebné.

S pozdravem

Václav Klaus

V Praze dne 1. února 2006

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama